Aθλητικά NέαΣώθηκε και «έκοψε το δρόμο» της Σοσιεδάδ η Αλαβές

Σώθηκε και «έκοψε το δρόμο» της Σοσιεδάδ η Αλαβές

Η Αλαβές νίκησε σχετικά άνετα 2-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στη Βιτόρια για την 29η αγωνιστική της Primera Division και βρέθηκε στο +10 από τη 18η Μαγιόρκα, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία, εννιά αγωνιστικές πριν το φινάλε του ισπανικού πρωταθλήματος.

Αντίθετα, οι Βάσκοι έμειναν μεν στην πέμπτη θέση που οδηγεί στο επόμενο Europa League, όμως έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στην πρώτη τετράδα και στις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Βάσκοι έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Στην επανάληψη, το γκολ του Σάινθ στο 57’ «άνοιξε το δρόμο» και η αποβολή του Ζάλντουα στο 81’ έφερε τον ωραίο συνδυασμό και το πλασέ του Αριρεγκαμπίρια στο 92’ για την τελική επικράτηση.