Aθλητικά NέαΣώθηκε από την «άσπρη βούλα» η Γιουβέντους

Σώθηκε από την «άσπρη βούλα» η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Αταλάντα στο «Γιουβέντους Αρίνα» για την 32η αγωνιστική της Serie A με τα δύο πέναλτι του Ρονάλντο και αύξησε στο +8 τη διαφορά της στην κορυφή από τη δεύτερη Λάτσιο έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν, δείχνοντας πως, όσο και αν «γκελάρει», δε χάνει ούτε τον φετινό τίτλο και κόντρα σε μία ομάδα που παρέμεινε αήττητη για 38 ματς.

Έτσι, οι «μπεργκμάσκι» ξέφυγαν προσωρινά με +2 από την τέταρτη Ιντερ, η οποία έχει ένα ματς λιγότερο. Οι «ατζούρι» του Μπέργκαμο προηγήθηκαν 0-1 με το σόλο του Ζαπάτα στο 16’ και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντιμπάλα κέρδισε πέναλτι στο 55’ και ο Ρονάλντο δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Οι «μπεργκαμάσκι» αιφνιδίασαν ξανά με τον Μαλινόσκι στο 81’ και τελικά το χέρι του Μουριέλ στις καθυστερήσεις έδωσε την ευκαιρία στον Πορτογάλο σταρ να ισοφαρίσει ξανά.