Aθλητικά Nέα«Σόκαρε» την Αρμάνι ο Ερυθρός Αστέρας μέσα στο Μιλάνο!

«Σόκαρε» την Αρμάνι ο Ερυθρός Αστέρας μέσα στο Μιλάνο!

Θρίαμβος για τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Μιλάνο! Με τον Λορέντζο Μπράουν να μιλάει σε όλα τα καθοριστικά σημεία, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου επικράτησαν 77-67 της Αρμάνι, για την τρίτη σερί του νίκη και τη δεύτερη με τον Ντράγκαν Σάκοτα στον πάγκο! Ο Αμερικανός γκαρντ τελείωσε το ματς με 21 πόντους και 7 ασίστ, με τον Μπάρον να προσθέτει άλλους 17π. και τον Ντέρικ Μπράουν να βγαίνει από τη… ναφθαλίνη και να προσθέτει άλλους 12π. Από την ομάδα του Μεσίνα, που γνώρισε την τρίτη σερί της ήττα και έπεσε στο 7-5, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 14 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή το ματς, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (10-9) και τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα για το +4 (13-17), στο 8’. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε με τον Μορασκίνι για το δικό της προβάδισμα (18-17), με το τρίποντο του Ντόμπριτς να διαμορφώνει το 18-20 της πρώτης περιόδου.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (29-29). Με τον Νέντοβιτς αρχικά, οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά (34-29), ενώ με τον Γουάιτ διατηρούσαν μία απόσταση (38-34). Ωστόσο, οι Σέρβοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ρίχνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (40-39).

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός του ματς και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Αρμάνι να είχε ένα μικρό προβάδισμα (45-43), μέχρι το 23’. Εκεί, ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την αντεπίθεσή του και με σερί 9-0 αρχικά πέρασε μπροστά (45-52), με τον Φαγέ να τον πηγαίνει στο +10 (47-57), στο 29’. Το μόνο που άλλαξε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ήταν ένα τρίποντο του Ρολ που διαμόρφωσε το 50-57.

Με τον «ζεστό» Ντέρικ Μπράουν, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο +9 (53-62) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ενώ ο Λορέντζο Μπάρον τον κρατούσε στο +7 (60-67), στο 36’. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε με τον Σέρχι, ο οποίος μείωσε στο -4 (65-69), ωστόσο ο Λορέντζο Μπράουν μόνος του έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +8 (65-73), με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77