Aθλητικά Nέα«Σόκαρε» την Αρμάνι η Μπάγερν πριν το ΟΑΚΑ!

«Σόκαρε» την Αρμάνι η Μπάγερν πριν το ΟΑΚΑ!

Σε ελεύθερη… πρώτη η Αρμάνι! Μετά το «κάζο» από την Γκραν Κανάρια, η ομάδα του Πιανιτζάνι γνώρισε άλλο ένα, αυτή τη φορά από την Μπάγερν, η οποία έφυγε με τη νίκη (80-78) από το Μιλάνο και ανεβαίνοντας στο 6-7 μπήκε σε τροχιά οκτάδας!

Αυτή, ήταν η πέμπτη σερί ήττα για τους Ιταλούς, οι οποίοι είχαν για μοιραίους στο τέλος τους Τζέιμς και Μπρουκς, με αποτέλεσμα να πέσουν στο 6-7, ενόψει και του ματς στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Κορυφαίος των Βαυαρών ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 21 πόντους, με τον Κόπονεν να είχε 13 και τους Ραντόσεβιτς και Γιόβιτς να είχαν από 10 ο καθένας. Από τους Ιταλούς, ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Μίτσοβ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να ήταν πολύ άστοχες μέχρι το 7’ (9-6). Στα τελευταία λεπτά άρχισε να… ζωντανεύει η κατάσταση, με την Αρμάνι να κλείνει μπροστά (16-15) την πρώτη περίοδο. Το ντέρμπι συνεχιζόταν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει (25-25). Στα μισά, ο Γουίλιαμς έστειλε την Μπάγερν στο +6 (27-33), με τους Ιταλούς να επιστρέφουν (37-35), αλλά τον Λο να στέλνει τους Βαυαρούς στα αποδυτήρια προηγούμενους (40-41).

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Νέντοβιτς να την στέλνει στο +6 (52-46), στο 24’. Ωστόσο, μέσα από την καλή άμυνα, η Μπάγερν όχι μόνο κατάφερε να επιστρέψει, αλλά το τέλος της τρίτης περιόδου να τη βρίσκει μπροστά (57-58). Στο +6 (59-65) έφτασαν οι Βαυαροί στο 32’, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα 8-0 (67-65) και να περνούν μπροστά, στο 35’. Ακολούθησε μία σειρά από μεγάλα σουτ εκατέρωθεν, με τους Μίτσοβ και Νέντοβιτς να στέλνουν την ομάδα του Πιανιτζάνι στο +4 (78-74), στο 39’. Ωστόσο, η Μπάγερν δεν… πτοήθηκε, καθώς με τον Μπαρτέλ και το καλάθι και φάουλ του Γουίλιαμς πήρε το προβάδισμα (78-79), στα 35’’ πριν τη λήξη. Ο Τζέιμς αστόχησε στο τρίποντο, με τον Τζέντοβιτς να 1/2 για το 78-80, το οποίο ήταν το τελικό σκορ, καθώς τόσο ο Αμερικανός, όσο και ο Μπρουκς (μετά από επιθετικό ριμπάουντ), αστόχησαν.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 40-41, 57-58, 78-80.