Aθλητικά Nέα«Σκότωσε» την πρώην για… χάρη της Φενέρ ο Γουίλιαμς!

«Σκότωσε» την πρώην για… χάρη της Φενέρ ο Γουίλιαμς!

Ανάσα για τη Φενέρμπαχτσε!

Χάρη σε μία καταιγιστική τέταρτη περίοδο και τον Ντέρικ Γουίλιαμς σε μεγάλα… κέφια, η ομάδα του Ομπράντοβιτς επικράτησε 90-82 της Μπάγερν Μονάχου, παίρνοντας την πρώτη της νίκη ύστερα από τρεις σερί ήττες (2-5).

Ο Αμερικανός ήταν κορυφαίος για τους Τούρκους με 19 πόντους απέναντι στη πρώην ομάδα του. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Μαχμούτογλου, με τον Σλούκα να είχε 13 πόντους, 1 ριμπάουντ και 3 ασίστ και τον Ντε Κολό να είχε άλλους 12π.

Από τους Βαυαρούς, που έπεσαν στο 3-4, ξεχώρισε ο Μονρό με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, με τον Λούτσιτς να είχε 14π.

Κλειστό ήταν το ματς στο ξεκίνημά του, με την Μπάγερν να διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα (11-14). Στη συνέχεια, ο Ντε Κολό ανέλαβε… δράση για τη Φενέρ, η οποία πέρασε μπροστά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 18-15. Πιο δυνατά μπήκαν στη δεύτερη περίοδο οι Βαυαροί και με μπροστάρη τον Τσίπσερ ανέκτησαν το προβάδισμα (20-23). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (25-25), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο στη συνέχεια (37-37) και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 40-39.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Μπάγερν να περνάει μπροστά (42-45), τον Γουίλιαμς να αντιδρά για τη Φενέρ (49-48), αλλά τους Βαυαρούς να παίρνουν ξανά το προβάδισμα (53-54), στο 27’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ήταν μία… μονομαχία ανάμεσα στον Γουίλιαμς και τον Κινγκ, με τον δεύτερο να διατηρεί μπροστά (61-62) τους φιλοξενούμενους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τους Σλούκα και Βέσελι, η Φενέρ πήγε στο +6 (68-62), στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τον Τσέχο να την στέλνει στο +8 (72-64), στο 34’. Στη συνέχεια, μπήκε ξανά στην… εξίσωση ο Γουίλιαμς, ο οποίος μαζί με τον Μαχμούτογλου πήγε τη διαφορά στο +11 (79-68), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς ουσιαστικά να «καθαρίζει» το ματς και να παίρνει τη νίκη με το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82