Aθλητικά Nέα«Σκότωσε» τα όνειρα της Σεβίλλης για τίτλο η Μπιλμπάο! (vid)

«Σκότωσε» τα όνειρα της Σεβίλλης για τίτλο η Μπιλμπάο! (vid)

Η Σεβίλλη είπε «αντίο» στον τίτλο μιας και γνώρισε την ήττα από την Αθλέτικ Μπιλμπάο εντός έδρας με 1-0 και έμεινε στο -6 από την Ατλέτικο.

Οι γηπεδούχοι γνώριζαν πως δεν είχαν άλλη επιλογή από την νίκη για να παραμείνουν στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος στην Ισπανία. Απέναντι τους ήταν η Αθλέτικ η οποία ήταν αδιάφορη βαθμολογικά, αλλά μέσα στο γήπεδο απέδειξε το αντίθετο.

Η Σεβίλλη πίεσε για το γκολ, είχε την υπεροχή αλλά η Αθλέτικ ήταν αυτή που… χτύπησε σε μία εξαιρετική της αντεπίθεση.

Ο Ινάκι Ουίλιαμς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση λίγο έξω από την περιοχή στο 90ο λεπτό και με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 0-1 για τους Βάσκους. Η Σεβίλλη δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων και έτσι έμεινε το 0-1.

Η Σεβίλλη παρέμεινε στους 70 βαθμούς, 6 λιγότερους από την Ατλέτικο που είναι 1η με 4 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος.