Aθλητικά NέαΣίτι στην κορυφή, Γιουνάιτεντ στην εντατική! (videos)

Σίτι στην κορυφή, Γιουνάιτεντ στην εντατική! (videos)

Στην κορυφή παρέα με την Άρσεναλ επέστρεψε η Σίτι, που έκανε πάρτι 4-0 στο «Χόθορνς» κόντρα στην Γουέστ Μπρομ. Νέα γκέλα για Γιουνάιτεντ που έχασε… τα άχαστα με την Μπέρνλι στο «Όλντ Τράφορντ» (0-0).

Δεν αφήνει μόνη της στην κορυφή την Άρσεναλ η Σίτι. Οι πολίτες επέστρεψαν στις νίκες με εμφατικό τρόπο, αφού σάρωσαν την Γουέστ Μπρομ στο «Χόθορνς» με σκορ 4-0.

Ο Κουν Αγκουέρο έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις για το «τρίποντο» της ομάδας του Γκουαρντιόλα, ανοίγοντας το σκορ στο 19ο λεπτό. Πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά, ο Αργεντινός έκανε και το 2-0 (28’). Η Σίτι κλείδωσε τη νίκη στο 79ο λεπτό με τον Γκουντογκάν, που λίγο πριν την εκπνοή έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα (90’) για το άνετο απόγευμα που πέρασε η ομάδα του.

Ακόμη τραβάνε τα μαλλιά τους στην Γιουνάιτεντ έπειτα από το 0-0 κόντρα στην Μπέρνλι. Το τελικό αποτέλεσμα δεν αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση την εικόνα του παιχνιδιού στο «Όλντ Τράφορντ», όπου η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε συνολικά 37 τελικές όμως λόγω της αστοχίας της και της φοβερής εμφάνισης του Χίτον δεν μπόρεσε να… κουνήσει τα δίχτυα. Ακόμη κι όταν έμειναν με δέκα, ύστερα από την αποβολή του Ερέρα (68’), οι «κόκκινοι διάβολοι» συνέχιζαν να πιέζουν όμως δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στις νίκες (4 ματς μακριά).

Μοιρασιά στο Λονδίνο ανάμεσα σε Τότεναμ και Λέστερ (1-1). Οι spurs προηγήθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου με πέναλτι του Γιάνσεν (43′), όμως η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι απάντησε με τον Μούσα (48′) στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου και κράτησε μέχρι τέλους τον βαθμό.