Aθλητικά NέαΣίτι και Αγουέρο… επέστρεψαν! (video)

Σίτι και Αγουέρο… επέστρεψαν! (video)

Ήττα ήταν και πέρασε… Μια βδομάδα μετά το «ναυάγιο» στο Λίβερπουλ (από το οποίο, πάντως, κόντεψε να γλιτώσει στο τέλος), η Σίτι του Πεπ επέστρεψε στις γνωστές, εξαιρετικές εμφανίσεις της, όπως και ο Σέρχιο Αγουέρο, που είχε μείνει «άσφαιρος» στο «Άνφιλντ». Με τον Αργεντινό, λοιπόν, να πετυχαίνει το δεύτερο χατ-τρικ του στη σεζόν, η ομάδα του Μάντσεστερ «καθάρισε» τη Νιούκαστλ με σκορ 3-1, έστειλε ξανά τη διαφορά από τη συμπολίτισσα -και 2η- Γιουνάιτεντ στο +12 και επανέφερε την ηρεμία στο Etihad.

Μάλιστα, αυτή ήταν η 21η επικράτησή της απέναντι στις «καρακάξες», και το μεγαλύτερο νικηφόρο σερί που έχει κόντρα σε οποιονδήποτε άλλον σύλλογο της Premier League! Για μισή ώρα, πάντως, οι γηπεδούχοι ζορίζονταν και έπρεπε να φτάσουμε στο 34′, για να… καθησυχάσουν τους οπαδούς τους. Μετά από σέντρα του Ντε Μπρόινε, ο Σέρχιο Αγουέρο «έγραψε» το 1-0 με κεφαλιά, με τη Σίτι να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με ποσοστό κατοχής μπάλας στο 82%!

Στο δεύτερο 45λεπτο, οι «πολίτες» μπήκαν πιο ζωηρά στο παιχνίδι και διπλασίασαν, τελικά, τα τέρματά τους από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (για αντικανονικό μαρκάρισμα του Μανκίγιο στον Στέρλινγκ) του Αργεντινού επιθετικού, στο 62′ Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο Μέρφι εκμεταλλεύτηκε το ανέβασμα του Οταμέντι στο κέντρο, πήρε την ασίστ του Κλαρκ, και με ένα εξαιρετικό «σκάψιμο» της μπάλας, μείωσε για τις «καρακάξες», δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Στο 71′, η Σίτι είδε τον Ντάρλοου να αποσοβεί, με τη βοήθεια και του δοκαριού, το σουτ του Στέρλινγκ, ενώ στην επόμενη φάση οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν», με τον Ντιαμέ να χάνει τεράστια ευκαιρία, για να ισοφαρίσει!  Η φετινή Σίτι, ωστόσο, δεν γίνεται να μην κερδίσει για δεύτερη σερί αγωνιστική!  Στο 83ο λεπτό, ο Λερόι Σανέ «χόρεψε» τους αμυντικούς της Νιούκαστλ, «σερβιρε» έτοιμο γκολ στον Αγουέρο, που δεν αστόχησε, για το τελικό 3-1.