Aθλητικά Nέα«Σφαλιάρα» για την Ίντερ στην πρεμιέρα (video)

«Σφαλιάρα» για την Ίντερ στην πρεμιέρα (video)

Η Σασουόλο «προσγείωσε» απότομα την ενισχυμένη Ίντερ (1-0) και εδραίωσε την τρομακτική υπέρ της παράδοση στους πρόσφατους αγώνες με τους «Νερατζούρι».

Με αναγεννημένο τον σταρ της, Ντομένικο Μπεράρντι και «αποκάλυψη» τον θαυμάσιο Γάλλο μέσο Μεντί Μπουραμπιά που αποκτήθηκε το καλοκαίρι από την Κόνιασπορ, η ομάδα του Ρομπέρτο ντε Τσέρμπι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού του «MAPEI Stadium», απολύτως δικαιολογημένα βρέθηκε να προηγείται με 1-0 στην ανάπαυλα, χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο ταχύς Φεντερίκο Ντι Φραντσέσκο από τον Μιράντα και εκτέλεσε εύστοχα ο Μπεράρντι, στο 27ο λεπτό.

Πολύ ενδιαφέρον το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με επιθέσεις και χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, την Σασουόλο να παίζει με θάρρος και να φτάνει κοντά στο 2-0 στο 66′, όταν η εντυπωσιακή προσπάθεια του νεοαποκτηθέντα Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ «τράνταξε» το δοκάρι του Σαμίρ Χαντάνοβιτς, αλλά και τον αρχηγό της Ίντερ, Μάουρο Ικάρντι, να χάνει σπάνια για την κλάση του ευκαιρία για την ισοφάριση ένα λεπτό αργότερα, μετά από πάσα του πάντα επικίνδυνου Ιβάν Πέρισιτς.

Ο Ολλανδός διεθνής κεντρικός αμυντικός Στεφάν ντε Φράι σπατάλησε ακόμα δύο πολύ καλές στιγμές για τους «Νερατζούρι» στο 80′ και το 90′, ο Λουτσιάνο Σπαλέτι έβαλε όποιον μεσοεπιθετικό είχε στον πάγκο του (Κεϊτά Μπαλντέ & Καραμό) στο τελευταίο εικοσάλεπτο για την ισοφάριση, ωστόσο ο 31χρονος τερματοφύλακας Αντρέα Κονσίλι και η πρασινόμαυρη άμυνα άντεξαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης με το τελικό 1-0 να σφραγίζει την 7η νίκη της Σασουόλο στα οκτώ τελευταία ματς απέναντι στην Ίντερ ανεξαρτήτως έδρας, σε μια πραγματικά απίθανη «πελατειακή» σχέση!

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα των αγώνων των 21.30:

Μπολόνια – ΣΠΑΛ 0-1 (71′ Κούρτιτς)
Έμπολι – Κάλιαρι 2-0 (14′ Κρούνιτς, 51′ Καπούτο)
Πάρμα – Ουντινέζε 2-2 (43′ Ινγκλέσε, 59′ Μπαρίγια – 65′ πεν. Ντε Πολ, 69′ Φοφανά)