Aθλητικά NέαΣεντ Ετιέν - Παρί 1-1: Με το αριστερό ο Ποτσετίνο κόντρα στον Ρέτσο (vid)

Σεντ Ετιέν – Παρί 1-1: Με το αριστερό ο Ποτσετίνο κόντρα στον Ρέτσο (vid)

Η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξενήθηκε από την Σεντ Ετιέν στον ντεμπούτο του Μαουρίσιο Ποτσετίνο στον πάγκο των Παριζιάνων. Ωστόσο, ο Αργεντίνος τεχνικός δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αφού η αναμέτρηση έληξε 1-1.

Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Αμουμοά με ασίστ του Μπουανγκά, ενώ η απάντηση της Παρί ήταν γρήγορη με τον Μόιζε Κεν στο 22ο λεπτό, ο οποίος ισοφάρισε. Ο Παναγιώτης Ρέτσος αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτό της αναμέτρησης, ενώ είδε και μία κίτρινη κάρτα.

Με αυτόν τον τρόπο, η Παρί βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 36 πόντους, ενώ στην κορυφή βρίσκεται η Λιόν.

Η Λιόν, λοιπόν, πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Λανς με 3-2 και έτσι είναι στο +3 από την Παρί. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με τον Ντεπάι στο 39′, ενώ στο 46′ έγινε το 2-0 με αυτογκόλ του Φόρτες. Ο Ντεπάι πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 52′ με πέναλτι. Η Λανς μείωσε στο 56′ με τον Σότοκα, ενώ στο 89′ ο Ντουκουρέ διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 18ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Λοριάν – Μονακό 2-5 (31′ Μοφί, 67′ Γκραβιγιόν / 9′ Ντισασί, 46′ Μαριπάν, 64′ Γκολόβιν, 68′ Φόλαντ, 83′ Κάιο Ενρίκε)

Μετς – Μπορντό 0-0

Μπρεστ – Νις 2-0 (23′ Μουνιέ, 28′ Ονορά)

Ναντ- Ρεν 0-0

Στρασμπούρ – Νιμ 5-0 (36′, 51′ Αζόρκ, 38′ Ντιαλό, 45+1′ πεν. Λαλά, 90′ πεν. Μαζίντ)

Λιλ – Ανζέ 1-2 (42′ Μπουράκ Γιλμάζ / 5′, 10′ Τομά)

Λιόν – Λανς 3-2 (39′, 52′ πεν. Ντεπάι, 46′ αυτ. Φόρτες / 56′ Σοτοκά, 89′ Ντουκουρέ)

Μαρσέιγ – Μονπελιέ 3-1 (41′ Ράντονιτς, 80′ Παγέτ, 84′ Ζερμέν / 52′ Μογέ)

Ρεμς – Ντιζόν 0-0

Σεντ Ετιέν – Παρί Σεν-Ζερμέν 1-1 (19′ Αμουμά / 22′ Κεν)