Aθλητικά NέαΣε… τροχιά Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης

Σε… τροχιά Champions League η Ατλέτικο Μαδρίτης

Το καθήκον της έκανε σήμερα η Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς εκμεταλλεύθηκε την ισοπαλία της Ρεάλ Σοσιεδάδ με τη Μπαρτσελόνα και, σε συνδυασμό με την δική της επικράτηση με 2-0 επί της Οσασούνα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», προσπέρασε την πρώτη, ανεβαίνοντας στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Primera Division.

Οι «ροχιμπλάνκος» δυσκολεύθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον σύλλογο από την Παμπλόνα -που θα έπρεπε να κερδίσει πέναλτι για ανατροπή του Μπράσανατς από τον Φελίπε, στο 40ο λεπτό- να διατηρεί το μηδέν στα μετόπισθεν για περισσότερη από μια ώρα παιχνιδιού και να προβληματίζει τον Ντιέγκο Σιμεόνε και τους παίκτες του…

Ωστόσο, ο Ντιέγκο Μοράτα… έλυσε τον γόρδιο δεσμό της Οσασούνα στο 67’, με σκαστή κεφαλιά μετά από ασίστ του Κίεραν Τρίπιερ, ενώ στο 75ο λεπτό ήταν η σειρά του Άνχελ Κορεα να «σερβίρει» για τον Σαούλ Νίγκεθ, μετά από ωραία συνδυαστική προσπάθεια των παικτών της Ατλέτικο, για το 2-0!

Μάλιστα, ο Μοράτα πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα, στο 84’, αλλά αυτό ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ του Ισπανού επιθετικού των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της φάσης, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει ωστόσο.