Aθλητικά NέαΣασουόλο για Ευρώπη, Λέτσε για… Serie B!

Σασουόλο για Ευρώπη, Λέτσε για… Serie B!

Πετάει φωτιές η καταπληκτική Σασσουόλο, η οποία συνέτριψε τη Λέτσε (4-2 εντός έδρας) και πλησίασε σε απόσταση βολής από την 7η θέση. Η ομάδα του Ντε Τζέρμπι διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 4 ματς (2-2-0), στα οποία σκόραρε τουλάχιστον τρεις φορές (13 συνολικά)!

Από την άλλη, οι «τζιαλορόσι» υπέστησαν την 6η συνεχόμενη ήττα τους, στις οποίες δέχθηκαν μίνιμουμ δύο τέρματα σε αυτές (25 συνολικά), ενώ παραμένουν εντός διακεκαυμένης ζώνης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν στο 5’ με ωραία λόμπα του Καπούτο. Εντούτοις, η ομάδα του Λιβεράνι απάντησε -σχετικά κόντρα στη ροή του αγώνα- στο 27’ με τον Λουτσιόνι να νικάει τον Κονσίλι.

Στο 63’, οι «νεροβέρντι» ανέκτησαν το προβάδισμά τους με πέναλτι του Μπεράρντι. Με τον ίδιο τρόπο ανταπέδωσε άμεσα ο Μανκόζου στο 67’ για το 2-2. Παρ’ όλα αυτά, η Σασουόλο δεν πτοήθηκε: έμεινε πιστή στο πλάνο της και δικαιώθηκε στο 78’, όταν κι έφτασε στο 3-2 με καταπληκτικό τέρμα του φορμαρισμένου Μπογκά.

Πέντε λεπτά αργότερα (83’), ο Μούλντουρ «εκτέλεσε» τον Γκάμπριελ και διαμόρφωσε το τελικό 4-2. Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε για 57 λεπτά ο Έλληνας μπακ Κυριακόπουλος, ενώ για λογαριασμό της Λέτσε έπαιξε σε ολόκληρο το 90λεπτο ο χαφ Ταχτσίδης.