Aθλητικά NέαΣαρωτικός και στη Λάρισα ο Παναθηναϊκός!

Σαρωτικός και στη Λάρισα ο Παναθηναϊκός!

Μία ακόμα «κατοστάρα» (4η φετινή) για τον Παναθηναϊκό, που συνέτριψε 110-68 τη Λάρισα εκτός έδρας και παραμένει αήττητος στην Basket League!

Σκόραραν όλοι οι παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Αργύρη Πεδουλάκη, με 6 εξ αυτούς να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων!

Στα θετικά νέα για τους «πράσινους» η επιστροφή του Νίκου Παππά στην αγωνιστική δράση. Με 31/39 δίποντα ολοκλήρωσε το ματς το «τριφύλλι»!

Διασωθέντες για τους Θεσσαλούς οι Μπερχανεμέσκελ (20 πόντοι, 6 ασίστ) και Παρκς (14 πόντοι, 13 ριμπάουντ).

Οι «πράσινοι» ζορίζονταν στα πρώτα λεπτά και δεν μπόρεσαν να απομακρυνθούν (10-14 στο 5’). Κάπου εκεί όμως πάτησαν το γκάζι και βρήκαν εύκολους πόντους: με σερί 11-0 εκτοξεύτηκαν στο +15 (10-25 στο 8’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει διαφορά 14 πόντων (15-29).

Το «τριφύλλι» ήλεγξε απόλυτα την κατάσταση και στη δεύτερη περίοδο και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν. Το μόνο που κατάφερε η Λάρισα ήταν να πλησιάσει στο -12 (28-40 στο 15’).

Έκτοτε οι παίκτες του Πεδουλάκη… σοβαρεύτηκαν και απομακρύνθηκαν εκ νέου: με επιμέρους σκορ 8-1 έφτασαν στο +20 (34-54), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους φιλοξενούμενους να έχουν 14/17 δίποντα και να προηγούνται με +18 (36-54).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Παναθηναϊκό, που προσέφερε εξαιρετικό θέαμα με φάσεις βγαλμένες από ΝΒΑ! Οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 7-0 και ξέφυγαν με +22 (42-64 στο 24’). Το… πάρτι τους στο παρκέ συνεχίστηκε και με επιμέρους σκορ 12-3 απομακρύνθηκαν με διαφορά 31 πόντων (47-78 στο 38’).

Το «τριφύλλι» έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με +33 (52-85) και κάπως έτσι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του, ενόσω έδωσε τη δυνατότητα στον Αργύρη Πεδουλάκη να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και το μόνο που έμενε να εξακριβωθεί ήταν η τελική διαφορά. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ακόμα περισσότερο και εκτοξεύτηκε στο +40 (59-99 στο 35’). Μ’ αυτά και μ’ αυτά, οι «πράσινοι» έφτασαν στο τελικό 68-110.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-54, 52-85, 68-110.

Λάρισα (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 12 (7 ασίστ), Παρκς 14 (13 ριμπ.), Χάρις 4, Χάμιλτον 6, Μπερχανεμέσκελ 20 (6 ασίστ), Σπυρόπουλος, Χείλαρης 2, Τσιλούλης 3, Λόλας, Βαβάτσικος 7, Φλόιντ, Τσιρογιάννης

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Καλάθης 11 (7 ασίστ), Τόμας 14 (7 ριμπ.), Μπέντιλ 7 (6 ριμπ.), Φριντέτ 12, Γουάιλι 6, Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 10, Παππάς 9, Βουγιούκας 4, Ράις 14, Μήτογλου 8 (9 ριμπ.), Τζόνσον 12