Aθλητικά NέαΣαρωτική Βόλφσμπουργκ και ολοζώντανη για Ευρώπη

Σαρωτική Βόλφσμπουργκ και ολοζώντανη για Ευρώπη

«Τσάκισε» τη Χόφενχαϊμ και φουλ για Ευρώπη η Βόλφσμπουργκ.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 4-1 στην «PreZero Arena», αναγκάζοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα έπειτα από τέσσερις σερί νίκες και μπήκαν πολύ δυνατά στο κόλπο για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αφού σκαρφάλωσαν στην όγδοη θέση με 49 βαθμούς και βρέθηκαν στο -1 από τη σημερινή τους αντίπαλο και στο -2 από την Λεβερκούζεν, η οποία είναι έκτη.

Το σκορ άνοιξε ο Σαλάι στο 9’, όταν και τσίμπησε ωραία την μπάλα μετά από γύρισμα του Σουλτς και έξι λεπτά μετά ο Κράμαριτς κλώτσησε την ευκαιρία για δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Ο Γουίλιαμ με ωραίο σουτ έφερε την κατάσταση στα ίσα στο 41ο λεπτό και ο Βέγκχορστ έκανε το 2-1 στο 69’ με κεφαλιά και χάρη στην κάκιστη αντίδραση του Μπάουμαν. Στο 85’ ο Άρνολντ με δυνατό διαγώνιο σουτ και νέα κακή αντίδραση του Γερμανού τερματοφύλακα, έφερε πολύ κοντά στη νίκη τη Βόλφσμπουργκ, ενώ ο Βέγκχορστ στο 88’ με άψογο τελείωμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των «πράσινων».

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Λαμπαντία έπειτα από τον Φεβρουάριο και συγκεκριμένα μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες.

Αναλυτικά η 31η αγωνιστική

Παρασκευή 26/04
Άουγκσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-4
(12′ Nτάνσο / 15′ Φόλαντ, 48′ Χάβερτς, 60′ Τα, 88′ Μπραντ)

Σάββατο 27/04
Ντόρτμουντ-Σάλκε 2-4 (14′ Γκέτσε, 85′ Βίτσελ – 18′ πεν., 62′ Καλιγκιούρι, 28′ Σανέ, 86′ Εμπολό)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Χέρτα Βερολίνου 0-0

Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βέρντερ Βρέμης 4-1 (1′, 22′ Καραμάν, 56′ Χένινγκς, 73′ Σούτνερ – 28′ πεν. Κρούσε)

Ανόβερο-Μάιντς 1-0 (66′ Βάινταντ)

Λειψία-Φράιμπουργκ 2-1 (19′ Βέρνερ, 78′ πεν. Φόρσμπεργκ – 66′ Γκρίφο)

Στουτγκάρδη-Γκλάντμπαχ 1-0 (56’ Δώνης)

Κυριακή 28/04
Χόφενχαϊμ-Βόλφσμπουργκ 1-4 (9′ Σαλάι-41′ Γουίλιαμ, 69′, 88′ Βέγκχορστ, 85′ Άρνολντ)
Νυρεμβέργη-Μπάγερν (19:00)