Aθλητικά NέαΣαν στο... σπίτι της η Νάπολι!

Σαν στο… σπίτι της η Νάπολι!

Το έχει κάνει… δεύτερο της σπίτι! Η Νάπολι με πρωταγωνιστή τον Μέρτενς που πέτυχε ντοπιέτα και έφτασε τα 100 γκολ με τους «παρτενοπέι», πήρε τέταρτο «διπλό» στα πέντε τελευταία παιχνίδια της στην έδρα της Ρόμα (0-2) και βλέπει τετράδα!

Δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη για τη Νάπολι, που την περασμένη αγωνιστική είχε επικρατήσει 1-0 στο «Σαν Σίρο» της Μίλαν και πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς ήττα, με την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να βρίσκει ξανά τον… εαυτό της.

Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Ντρις Μέρτενς, έγινε ο πρώτος Βέλγος στην ιστορία της Serie A που… κατοσταρίζει στα γκολ και «καθάρισε» τη Ρόμα. Πρώτα στο 27ο λεπτό με εκτέλεση φάουλ και αφού τέσσερις συμπαίκτες του είχαν σχηματίσει ένα δεύτερο… τείχος για να κλείσουν το οπτικό πεδίο του Πάου Λόπεθ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Πολιτάνο έφτιαξε με το κεφάλι το δεύτερο τέρμα του Μέρτενς που σκόραρε με τον ίδιο τρόπο. Η Ναπολι με αυτό το 2-0 είχε βάλει στέρεες βάσεις για να πάρει το τρίποντο και δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το φινάλε για να μπει για τα καλά στη μάχη της τετράδας, όντας στο -2 από Αταλάντα και Γιουβέντους.