Aθλητικά NέαΣάλκε… πέντε αστέρων μέσα στο Πάντερμπορν

Σάλκε… πέντε αστέρων μέσα στο Πάντερμπορν

Πολλά με λίγα αποδείχθηκε η αναμέτρηση της Σάλκε με την Πάντερμπορν όπως αποδεικνύει και το τελικό 1-5, στο τελευταίο σημερινό χρονικά παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής στην Bundesliga!

Η νεοφώτιστη ομάδα έκανε το… λάθος να προηγηθεί πολύ νωρίς, με την κεφαλιά του εορτάζοντα σήμερα Ολιβέιρα Σόουζα, που σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μετά την εκτέλεση κόρνερ του Μίχελ.

Οι «κένιγκσμπλαου» ανέκτησαν τον έλεγχο, έφτασαν στην ισοφάριση λίγο μετά το ημίωρο με τον ίδιο τρόπο και την κεφαλιά του Σανέ, ενώ είδαν τον Μίχελ να χάνει στο τετ α τετ με τον Νίμπελ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λεπτου την ευκαιρία για τα 2-1…

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της Σάλκε, που ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα με το… καλημέρα, χάρη σε ένα δυνατό σουτ του Σερντάρ το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χουτ, για το 1-2.

Ακολούθως, ανέλαβε δράση ο Αρίτ, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα στο 71’ και στο 85’, ενώ ενδιάμεσα συμμετείχε και στη φάση του 1-4, δίνοντας την πάσα στον Μπουργκστάλερ κι εκείνος στη συνέχεια «σέρβιρε» στον Κουτουτσού, που πρόσθεσε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ!

Με τη φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει έτσι στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο γερμανικό πρωτάθλημα και την Πάντερμπορν να μένει στον αντίποδα στον ένα βαθμό αλλά και την προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα

Αναλυτικά, η 4η αγωνιστική:

Παρασκευή 13/09
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Βόλφσμπουργκ 1-1 (16′ Γκίσελμαν – 29′ Βέγκχορστ)

Σάββατο 14/09
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 4-0 (28′ Αλκάθερ, 50′, 90′ Ρόις, 83′ Γκερέιρο)

Μάιντς-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (40′ Κουάισον, 88′ Σεν Ζούστε – 83′ Γκρούγιτς)

Άουγκσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (36′ Ρίχτερ, 43′ Νίντερλεχνερ – 73′ Πασιένσια)

Κολωνία-Γκλάντμπαχ 0-1 (14′ Πλεά)

Ουνιόν Βερολίνου-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (14′ πεν. Άντερσον – 5′ πεν. Κλάασεν, 55′ Φίλκρουγκ)

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (45’+3′ Φόρσμπεργκ – 3′ Λεβαντόφσκι)

Κυριακή 15/09
Χόφενχαϊμ-Φράιμπουργκ 0-3 (11′ Γκίντερ, 38′ Χάμπερερ, 59′ Πέτερσεν)

Πάντερμπορν-Σάλκε 1-5 (8′ Ολιβέιρα – 33′ Σανέ, 49′ Σερντάρ, 71′, 85′ Αρίτ, 83′ Κουτουτσού)