Aθλητικά NέαΣ-έξι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, «πέταξε» για τελικό! (vid)

Σ-έξι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, «πέταξε» για τελικό! (vid)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για κούπα! Η ομάδα του Σόλσκιερ ήταν απλά καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού με τη Ρόμα κι έφτασε στο επιβλητικό 6-2 κάνοντας άλμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν μπροστά στο 9’ με τον Μπρούνο Φερνάντες, όμως οι Ιταλοί το ανέτρεψαν με Πελεγκρίνι (15’ πέναλτι) και Τζέκο (34’), παρότι είχαν 3 αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τους Άγγλους να κυριαρχούν απόλυτα και να πετυχαίνουν ανατροπή στην… ανατροπή, με τους απολαυστικούς Φερνάντες και Καβάνι να την καθοδηγούν μαεστρικά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλκσιερ): Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιαρ, Σο, Πογκμπά, Φρεντ (83′ Μάτιτς), ΜακΤόμινεϊ, Μ.Φερνάντες (90′ Μάτα), Ράσφορντ (36′ Γκρίνγκουντ), Καβάνι.

Ρόμα (Πάουλο Φονσέκα): Λόπεθ (28′ Μιράντε), Σμόλινγκ, Κριστάντε, Ιμπάνιεζ, Κάρσντορπ, Ντιαβαρά, Βερετού (5′ Βιγιάρ), Σπινατσόλα (37′ Πέρες), Πελεγκρίνι, Τζέκο, Μικιταριάν.

Σκόρερ: Φερνάντες 9′, 71′, Καβάνι 48′, 64′, Πογκμπά 75′, Γγκρίνγουντ 86′ / Πελεγκρίνι 15′, Τζέκο 34′

Κίτρινες: Πογκμπά / Βιγιάρ, Σμόλινγκ

Στάδιο: Ολντ Τράφορντ.

Διαιτητής: Κάρλος ντελ Σέρο Γκράντε (Ισπανία).

Α’ Βοηθός: Χουάν Κάρλος Γιούστε (Ισπανία).

Β’ Βοηθός: Ρομπέρτο Αλόνσο Φερνάντεζ (Ισπανία).

4ος: Χέσους Χιλ Μανθάνο (Ισπανία).

VAR: Αλεχάντρο Ερνάντεζ (Ισπανία).

AVAR: Ρικάρντο ντε Μπούργκος (Ισπανία).

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5′ Αναγκαστική αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Βιγιάρ αντικαθιστά τον τραυματία Βερετού.

9′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ η Μάντσεστερ με τον Φερνάντες. Τρομερό τρίγωνο Πογκμπά, Καβάνι και Φερνάντες, με τον Ουρουγουανό στράικερ να σερβίρει στον Πορτογάλο που βρέθηκε απέναντι από τον Λόπεθ, τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίκτυα.

14′ Πέναλτι για τη Ρόμα για χέρι του Πογκμπά στην περιοχή. Έγινε και χρήση του VAR.

15′ ΓΚΟΛ 1-1 Το εκτέλεσε εύστοχα ο Πελεγκρίνι. Έπεσε σωστά ο Ντε Χέα αλλά το κτύπημα ήταν πολύ δυνατό, δεν μπόρεσε να κάνει κάτι.

23′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Φερνάντες, η μπάλα άουτ.

28′ Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τη Ρόμα, αφού δεν μπορεί να συνεχίσει ο Λόπεθ (τερματοφύλακας), ο Μιράντε παίρνει τη θέση.

34′ ΓΚΟΛ 1-2 Μετά από γύρισμα του Πελεγκρίνι, ο Τζέκο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα του Ντε Χέα.

37′ Τρίτη αναγκαστική αλλαγή για τη Ρόμα! Ο Μπρούνο Πέρες αντικαθιστά τον τραυματία Σπινατσόλα.

45+5′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Γιουνάιτεντ. Μετά από τραγικό λάθος του Ιμπάνιες, ο Καβάνι βρέθηκε μόνος του με τον Μιράντε, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ ΓΚΟΛ 2-2 Στα ίσα το ματς με τον Καβάνι.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Βιγιάρ.

51′ Κίτρινη κάρτα στον Πογκμπά.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Σμόλινγκ.

64′ ΓΚΟΛ 3-2 Ξανά με τον Καβάνι η Γιουνάιτεντ παίρνει προβάδισμα. Μετά από πάσα του Μπρούνο Φερνάντες, ο Μπισάκα σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Μιράντε να διώχνει και τον Ουρουγουανό να παίρνει το ριμπάουντ και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

66′ Κεφαλιά του Τζέκο, μπλόκαρε ο Ντε Χέα.

69′ Πέναλτι για τη Γιουνάιτεντ! Θα χρειαστεί VAR εδώ… Γύρισμα του Ράσφορντ, ο Σμόλινγκ βρίσκει λίγο τον Καβάνι, που επιχείρησε τακουνάκι. Δεν άλλαζει η απόφαση.

71′ ΓΚΟΛ 4-2 Εύστοχη η εκτέλεση πέναλτι από τον Μπρούνο Φερνάντες.

75′ ΓΚΟΛ 5-2 Με κεφαλιά του Πογκμπά, μετά από σέντρα του Φερνάντες.

76′ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, ο Γκρίνγουντ αντικατέστησε τον Ράσφορντ.

83′ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, ο Μάτιτς αντικαθιστά τον Φρεντ.

86′ ΓΚΟΛ 6-2 Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Καβάνι, ο Γκρίνγουντ μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Μιράντε.

90′ Αλλαγή για τη Γιουνάιτεντ, o Μάτα στη θέση του απίθανου Μπρούνο Φερνάντες.