Aθλητικά Nέα«Ροπαλιά» του Ηρακλή στον ΠΑΟΚ

«Ροπαλιά» του Ηρακλή στον ΠΑΟΚ

Ένας καταπληκτικός Ηρακλής νίκησε άνετα τον ΠΑΟΚ 99-82 στο Ιβανώφειο στο υποτιθέμενο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Βasket League και άφησε τον «Δικέφαλο» στην τελευταία θέση.

Ο Ηρακλής βρήκε τις λύσεις από την περιφέρεια στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε 6-0 και 11-2 με πρωταγωνιστή τον Σούλερ και τη συμπαράσταση ου Ντέιβις και τα καλά ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς που έφεραν το 15-15. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με την είσοδο του Τσόχλα στο παρκέ και μείωσε σε 15-9 με τις καλές επιλογές από την περιφέρεια. Ο Τσόχλας με προσωπικό σερί 5-0 μείωσε σε 16-14 ο Σμιθ ισοφάρισε 18-18, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος στο 24-22.

Ο Σούλερ ξεκίνησε «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο και έδωσε το +10 στον Ηρακλή με τα καλά ποσοστά του από την περιφέρεια. Ο Σχίζας ήρθε από τον πάγκο και έδωσε τις λύσεις από την περιφέρεια στον «Δικέφαλο» και μείωσε 32-26. Ο Χάνλαν άρχισε να συμπαραστέκεται επιθετικά στον Σούλερ και από την άλλη τα τρίποντα του Σχίζα ήταν τα σήματα κατατεθέντα των δύο ομάδων σε αυτό το διάστημα. Ο Νόουλς άρχισε να κυριαρχεί στην αντίπαλη ρακέτα και με προσωπικό σερί 4-0 μείωσε σε 35-33, όμως τα περιφερειακά σουτ των «κυανόλευκων» έφεραν δύο σερί και το +7 και τα το +11, με τον Οκερεαφόρ να μπαίνει στην «εξίσωση» του σκοραρίσματος και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 49-39, με τον «Γηραιό» να έχει 6/11 τρίποντα και 11/17 δίποντα και 1 λάθος στα άσχημα ποσοστά της ομάδας του Κώστα Χαραλαμπίδη.

Ο Ηρακλής διατηρούσε το +10 στην αρχή της τρίτης περιόδου με τις σωστές επιλογές στη ρακέτα σε αυτό το διάστημα και τις κακές επιλογές το ΠΑΟΚ στην επίθεση. Ο Χάνλαν έφερε το 57-45 και το 5-0 του Ζάρα το 62-45 στην κακή άμυνα του «Δικεφάλου» και ο Οκερεαφόρ έφερε το 65-47. Στο 66-47, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις μέσα στην «κυανόλευκη» ρακέτα και μείωσε με 6-0 σερί σε 66-52, όμως τα τρίποντα του Ντέιβις έφεραν επιμέρους σκορ 6-1 και το 72-53 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ο Χάνλαν διατηρούσε το +20 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τον Μπεστ να προσπαθεί μόνος του για τον «Δικέφαλο» σε αυτό το διάστημα. Ο «Γηραιός» έβαζε σωστά την μπάλα κα διατηρούσε το +20 με +22. Ο Λιούις με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 85-69 και έδωσε κάποιες ελπίδες στην ομάδα του, όμως ο Ηρακλής απάντησε με σερί 7-0μια έφερε το +23, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη για να φτάσομε στο τελικό 99-82.