Aθλητικά NέαΠρωτιά με θρίλερ η Μπάρσα! (video)

Πρωτιά με θρίλερ η Μπάρσα! (video)

Ματσάρα και μεγάλη νίκη της Μπαρτσελόνα στο «Μεστάγια». Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Βαλένθια, κινδύνεψε σοβαρά με γκέλα, όμως ο Μέσι την λύτρωσε (3-2) ευστοχώντας από την άσπρη βούλα στο φινάλε του παιχνιδιού.

Οι μπλαουγκράνα ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ζόρισαν από τα πρώτα λεπτά την άμυνα των γηπεδούχων, που λύγισε στο 22ο λεπτό όταν ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ. Οι «νυχτερίδες», παρότι το γκολ που δέχτηκαν δεν έπρεπε να μετρήσει αφού ο Σουάρες ήταν οφσάιντ και επηρέαζε την φάση, κατάφεραν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Βαλένθια απάντησε με τον Μουνίρ στο 52’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ροντρίγκο ύστερα από ασίστ του Νάνι «γύρισε» το παιχνίδι. Η χαρά της ομάδας του Πραντέλι δεν κράτησε πολύ αφού ο Σουάρες έκανε το 2-2 στο 62’ κι από εκεί και πέρα το ματς έγινε ροντέο. Η μπάλα ήταν πάνω-κάτω με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Τελικά, η μπίλια έκατσε στην Μπαρτσελόνα όταν στο 90+3’ ο Αμπντενούρ ανέτρεψε τον Ουρουγουανό επιθετικό και ο Μέσι ευστόχησε από την «άσπρη βούλα» στην τελευταία φάση του ματς.

Έτσι, οι Καταλανοί ανέβηκαν στην κορυφή με 19 βαθμούς και βρίσκονται στο +1 από Ατλέτικο και Ρεάλ και στο +2 από την Σεβίλλη (και οι τρεις παίζουν Κυριακή).