Aθλητικά NέαΠρώτη και ωραία η Κροατία (vids)

Πρώτη και ωραία η Κροατία (vids)

Τη μοναξιά της κορυφής του ομίλου της απολαμβάνει πλέον η Κροατία με το 2-0 επί της Ισλανδίας χάρις σε δύο πανέμορφα τέρμα του Μαρσέλο Μπρόζοβιτς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Άντε Τσάτσιτς ήταν ο Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς που άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με σουτάρα έξω από την περιοχή και διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του δευτέρου ημιχρόνου επίσης ωραίο γκολ. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Κροατία λόγω κόκκινης του Πέρισιτς λίγο πριν το φινάλε (90’ +3’) λόγω σκληρού τάκλιν.

Πιο δύσκολα απ’ ότι αναμενόταν έκαμψε την αντίσταση του Κοσσόβου η Τουρκία. Η ομάδα του Φατίχ Τερίμ επικράτησε 2-0, βάζοντας γερές βάσεις για το τρίποντο με δύο γκολ σε ένα πεντάλεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Μπουράκ Γιλμάζ άνοιξε το σκορ στο 51’ και στο 55’ ο Βοκάν Σεν έκανε το 2-0.