Aθλητικά NέαΠούκι, ο λυτρωτής της Φινλανδίας

Πούκι, ο λυτρωτής της Φινλανδίας

Με λυτρωτή τον Πούκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Φινλανδία επικράτησε 1-0 της Εσθονίας στο Ταλίν και πέτυχε την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς στον όμιλο. Ετσι, τη Δευτέρα (15/10) υποδέχεται την Ελλάδα στο Τάμπερε σε ένα ματς που θα κρίνει πολλά αναφορικά με την πρωτιά.

Οι Φινλανδοί ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, είχαν δοκάρι με τον Τόιβιο στο 32ο λεπτό, αλλά και καλές ευκαιρίες με τους Πούκι, Σπαρβ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η πίεση των φιλοξενούμενων αυξήθηκε και στο 90+1′ ο Πούκι διαμόρφωσε με πλασέ το 1-0. Πρωταγωνιστής και ο γκολκίπερ των Φινλανδών, Χράντεκι με δυο επεμβάσεις σε προσπάθειες των Ταμ, Πούριε λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα. Τρίτο ματς στον όμιλο που οι Φινλανδοί κράτησαν το μηδέν.