Aθλητικά Nέα«Πλήγωσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Μπασκόνια

«Πλήγωσε» την ΤΣΣΚΑ Μόσχας η Μπασκόνια

Με καταπληκτική άμυνα και ένα σερί 13-0 στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-70 στη Βιτόρια για την ένατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 5-4 το ρεκόρ της, αφήνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης του Δημήτρη Ιτούδη στο 6-3 και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, μετά την αντεπίθεση της ΤΣΣΚΑ στο -11 των Βάσκων στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο 67-70, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έκαναν ένα φοβερό 13-0 σερί και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Πρωτεργάτης σε αυτό ήταν ο Σενγκέλια με 22 πόντους, έχοντας τη συμπαράσταση των Βιλντόζα με 12 και Στάουσκας με 11 πόντους. Για τους πρωταθλητές Ευρώπης, ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Στρέλνιεκς με 17 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ έμεινε άποντη στα πρώτα 5′ και οι Βάσκοι το εκμεταλλεύτηκαν με πρωταγωνιστή τον Σενγκέλια για το 14-3. Οι Ρώσοι αντέδρασαν με σερί 0-9, όμως ο Στάουσκας διατήρησε το +5 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Τζάνινγκ ανέλαβε το σκοράρισμα στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όμως οι Χάκετ-Μπέικερ βοήθησαν ερχόμενοι από τον πάγκο και έδωσαν στην πρωταθλήτρια Ευρώπης το +2. Εκεί, οι Βάσκοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-7 και έφτασαν στο 45-42 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Το ματς έγινε ντέρμπι στην τρίτη περίοδο και 54-54 στο 25’ και η Μπασκόνια προηγήθηκε 62-59 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Στο 67-70 στα μέσα της τέταρτης περιόδου, οι φοβερές φάσεις στην άμυνα και τα κλεψίματα των Χένρι και Σενγκέλια έφεραν το 71-70 και το 74-70 αρχικά για να φτάσουμε στο τελικό +10.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 12 (2), Γκονζάλεθ, Χένρι 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζάνινγκ 7 (1/4 τρίποντα), Ντιόπ 8 (8/10 βολές), Φολ 3, Στάουσκας 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σενγκέλια 22 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκαρίνο 8 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα, Έρικ 4.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Μπολομπόι 2 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (3/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φόιγκντμαν 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βορόντσεβιτς, Χάκετ 12 (2), Κουφός (0/2 δίποντα), Χίλιαρντ 6 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8 (4 ριμπάουντ), Μπέικερ 4 (4/4 βολές), Στρέλνιεκς 17.