Aθλητικά NέαΠήρε βαθμό και λέει «ευχαριστώ» η Μαρσέιγ

Πήρε βαθμό και λέει «ευχαριστώ» η Μαρσέιγ

Συνεχίζει τις χαμηλές… πτήσεις η Μαρσέιγ.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας ήταν για ακόμα μία φορά προβληματική και χωρίς ιδιαίτερη ενέργεια και το μόνο που κατάφερε κόντρα στη ανώτερη Λιλ, ήταν να «τσιμπήσει» τον βαθμό της ισοπαλίας, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι των Μασσαλών στο «Βελοντρόμ» και στο πρώτο ημίχρονο έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τελικά η επιμονή τους δικαιώθηκε στο 47’, όταν ο Αραούχο με υπέροχο πλασέ κατάφερε να νικήσει τον καταπληκτικό Μανταντά, ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Γιλμάζ εξ επαφής σημάδεψε το δοκάρι για να τελειώσει το παιχνίδι.

Τελικά, η τιμωρία για τους «λιλουά» ήρθε στο 85’, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σανσόν, ο Ζερμέν πήρε την κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.