Aθλητικά NέαΠήρε το... θρίλερ και έμεινε αήττητη η ΤΣΣΚΑ

Πήρε το… θρίλερ και έμεινε αήττητη η ΤΣΣΚΑ

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι γεμάτο ποιότητα και εναλλαγές στο σκορ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να φύγει νικήτρια! Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη γύρισε από το -13 του 27ου λεπτού (64-51) και με μία μεγάλη εμφάνιση στη τέταρτη περίοδο και στα κρίσιμα δευτερόλεπτα, έφτασε στην έκτη της φετινή νίκη στη Regular Season.

Οι Ρώσοι παρέμειναν αήττητοι στην Euroleague χάρη στη μεγάλη εμφάνιση των Κόρι Χίγκινς (23 πόντοι), Νάντο Ντε Κολό (18 πόντοι, 4 ασίστ) και Κάιλ Χάινς (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ενώ η Μιλάνο έπεσε στο 4-2, παρά τις μεγάλες προσπάθειες των Μάικ Τζέιμς (16 πόντοι, 12 ασίστ, 6 ριμπάουντ) και Βλάντιμιρ Μίτσοφ (24 πόντοι).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και με τον Μάικ Τζέιμς να… πρωταγωνιστεί (7 πόντοι, 3 ριμπάουντ), κατάφεραν να προηγηθούν με πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-16).

Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε «στροφές» στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, η οποία ξεκίνησε με ένα γρήγορο 9-2 της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, που πέρασε μπροστά στο σκορ (25-23). Το παιχνίδι πάντως παρέμεινε σταθερά στα… όρια του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Ιταλοί πήγαν πάντως στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (41-40).

Με τον Βλάντιμιρ Μίτσοφ να παίρνει… φωτιά και την ΤΣΣΚΑ να χάνει εντελώς την επαφή της με το καλάθι, η Αρμάνι έτρεξε ένα επιμέρους 15-5 που την έφερε στο +11 (56-45, 24′). Ο έμπειρος φόργουορντ και ο εξαιρετικός Τζέιμς παρέμειναν σε πρωταγωνιστικό πλάνο αλλά η ΤΣΣΚΑ απάντησε με τον Ντε Κολό, ο οποίος πρωταγωνίστησε σε ένα αναπάντητο σερί δέκα πόντων από την πλευρά των φιλοξενούμενων (64-61, 39′). Το 30ο λεπτό βρήκε πάντως τους γηπεδούχους στο +3 (66-63).

Με ένα γρήγορο 5-0 η ΤΣΣΚΑ πέρασε μπροστά στο σκορ (66-68) και το ντέρμπι πήρε ξανά… φωτιά στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Η Αρμάνι ισοφάρισε αμέσως, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήρε πόντους από τον Πίτερς, γεγονός που της επέτρεψε να προηγηθεί με 6 πόντους (77-71) στο 35ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ξανά στους 2 (77-79, 38′) και ισοφάρισαν με μεγάλο τρίποντο του Τζέιμς (80-80, 39′), κάτι που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία δευτερόλεπτα. Τέσσερις πόντοι από Χίγκινς και μία μεγάλη άμυνα του Χάινς έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στη ΤΣΣΚΑ (86-80) 59″ πριν το τέλος, με τους Ρώσους να φτάνουν τελικά στη νίκη με το τελικό 90-85.

Δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 66-63, 85-90