Aθλητικά NέαΠήρε… σωτήριο «διπλό» η Άουγκσμπουργκ!

Πήρε… σωτήριο «διπλό» η Άουγκσμπουργκ!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Άουγκσμπουργκ, που επικράτησε με 1-0 της Μάιντς, στο εναρκτήριο παιχνίδι του σημερινού προγράμματος της 31ης αγωνιστικής στη Bundesliga, χάρη στο γκολ του Νίντερλεχνερ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης!

Καθώς οι μεν νικητές αύξησαν τη διαφορά τους από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας στους επτά βαθμούς και με νέα νίκη την επόμενη αγωνιστική «σφραγίζουν» οριστικά την παραμονή τους στην κατηγορία. Οι δε ηττημένοι παρέμειναν χωρίς νίκη μετά την επανέναρξη με 0-2-3, στη 15η θέση και το +3 από τα μπαράζ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με… γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς… 43 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη ο Νίντερλεχνερ με πολύ ωραίο σκαστό σουτ έκανε το 0-1, φτάνοντας παράλληλα τα 12 γκολ στο πρωτάθλημα. Ακολούθησαν… Ομηρικές μονομαχίες, με τους Μαξ και Εζτουνάλι να τραυματίζονται μεταξύ τους και να ματώνουν, στο 8’, ενώ Ουντουοκάι και Αβονίγι συγκρούστηκαν στον αέρα στο 17ο λεπτό, με τον δεύτερο να μένει στο έδαφος γι αρκετή ώρα προτού αποχωρήσει τραυματίας με φορείο!

Ο Νίντερλεχνερ έχασε μοναδική ευκαιρία για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και παράλληλα το 0-2 υπέρ της Άουγκσμπουργκ, στο 29’ και δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Βάργκας να δει τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ, σε σουτ από τα 16 μέτρα… Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο κι έφτιαξαν τρεις φάσεις για το 1-1. Ωστόσο, ο Μαξ έδιωξε στη γραμμή την προσπάθεια του Ματετά στο 39’, ο Λούτε είπε «όχι» στην προσπάθεια του Ονισίβο στο 43’, ενώ έκανε μια ακόμα πιο εντυπωσιακή επέμβαση, στην κοντινή κεφαλιά του Ματετά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου!

Στην επανάληψη ήταν ξανά η ομάδα της Βαυαρίας εκείνη που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, στο 48ο λεπτό, με τον Βάργκας να κάνει το σουτ, τη μπάλα να βρίσκει στον Μπακου και τον Μίλερ να… απογειώνεται για να διώξει. Ο Βάργκας έχασε και την επόμενη μεγάλη ευκαιρία της Άουγκσμπουργκ, στο 61’, με το πλασέ του μετά από έξυπνο γύρισμα του Σαρενρεν-Μπαζε να… ξύνει το αριστερό δοκάρι του Λούτε! Στη συνέχεια, η Μάιντς πήρε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε ωστόσο να μετουσιώσει την υπεροχή της και σε ένα γκολ που θα της έδινε έστω τον ένα βαθμό, με ένα σουτ του Ζάλαϊ στο 81’ να είναι η καλύτερη φάση της…

Συνοπτικά η 31η αγωνιστική:

Παρασκευή (12/6)
Χόφενχαϊμ-Λειψία 0-2 (9′, 11′ Ντάνι Όλμο)

Σάββατο (13/6)
Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 2-2 (14′, 27′ πεν. Βέγκχορστ – 43′ Χέλερ, 46′ Ζάλαϊ)
Φορτούνα Ντίσελντορφ-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1 (90’+5′ Χάαλαντ)
Χέρτα Βερολίνου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-4 (24′ Πιόντεκ – 51′ Ντοστ, 62′, 86′ Σίλβα, 69′ Εντικά)
Κολωνία-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (90+2′ Κόρδοβα – 39′ Φρίντριχ, 67′ Γκέντνερ)
Πάντερμπορν-Βέρντερ Βρέμης 1-5 (67′ Σαμπίρι – 20′, 39′ Κλάασεν, 34′ Οσάκο, 60′ Έγκεσταϊν, 90’+2′ Φίλκριγκ)
Μπάγερν Μονάχου-Γκλάντμπαχ 2-1 (26′ Ζίρκτσεε, 86′ Γκορέτσκα – 37′ αυτ. Παβάρ)