Aθλητικά NέαΠήρε ρεβάνς η Γκλάντμπαχ! (video)

Πήρε ρεβάνς η Γκλάντμπαχ! (video)

Η Γκλάντμπαχ επικράτησε της Σάλκε με 4-2, παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο μια άτυπη ρεβάνς του αγώνα του πρώτου γύρου, όπου οι «Βασιλικοί μπλε» είχαν επικρατήσει με 4-0.

Η Γκλάντμπαχ μπήκε από πολύ νωρίς δυνατά, επέβαλε τον ρυθμό της και πίεσε, για να βρει το γρήγορο τέρμα.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Φαμπιάν Τζόνσον στο 28′ με προβολή από κοντά.

Η Σάλκε «απάντησε» δέκα λεπτά αργότερα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ναμπίλ Μπενταλέμπ, ο οποίος διαμόρφωσε και το σκορ ημιχρόνου (1-1).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και με σκόρερ και πάλι τον Τζόνσον πήραν εκ νέου προβάδισμα (2-1) στο 64ο λεπτό.

Τρία λεπτά αργότερα ο Όσκαρ Βεντ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το 3-1.

Στο 76′ ο Ράφαελ πέτυχε το τελευταίο γκολ των γηπεδούχων, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ρομπλ, για το 4-1.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε με σουτ ο Λέον Γκορέτσκα στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.