Aθλητικά NέαΠήρε «φωτιά» στο τέλος και έσπασε το… ρόδι η Μακάμπι!

Πήρε «φωτιά» στο τέλος και έσπασε το… ρόδι η Μακάμπι!

Την προβληματική εικόνα των τριών δεκαλέπτων έσβησε η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τέταρτο, όπου με ένα επιμέρους σκορ 6-20(!) έκαμψε την αντίσταση της Μπουντούτσνοστ (78-68) και έτσι πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Κορυφαίος για την «ομάδα του λαού» ο Γουίλμπεκιν, ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους, με τον Ρολ να είχε 12 και τον Μπλακ 10. Από τους Μαυροβούνιους ξεχώρισε ο Τζάκσον με 13 πόντους και οι Γκόρντιτς και Όμιτς με 12 ο καθένας.

Κλειστό ήταν το παιχνίδι μέχρι τα μισά (7-5), με την Μπουντούτσνοστ να κάνει ένα μίνι-ξέσπασμα και να πηγαίνει στο +5 (14-9), στο 7’. Η Μακάμπι απάντησε με ένα δικό της 5-0 (14-14), με τον Μπάροβιτς να διαμορφώνει το 16-14 του πρώτου δεκαλέπτου. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί μέχρι το 17’ (30-30). Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (41-34).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Μπουντούτσνοστ πήγε στο μέγιστο +9 (43-34), με τη Μακάμπι να αντιδρά και να μαζεύει τη διαφορά (47-46). Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Μαυροβουνίου αντιστάθηκε και έτσι όχι μόνο δεν έχασε το προβάδισμα, αλλά έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +4 (62-58). Αλλά, στην τέταρτη περίοδο η «ομάδα του λαού» ξεκίνησε με τρομερή αντεπίθεση και με επιμέρους σκορ 6-20, φτάνοντας στη νίκη με 78-68!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78