Aθλητικά NέαΠήρε… εκδίκηση από τη Λιόν η Νις!

Πήρε… εκδίκηση από τη Λιόν η Νις!

Σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα και από μία αποβολή εκατέρωθεν, η Νις νίκησε 2-1 τη Λιόν και έτσι πήρε την… εκδίκησή της από τον πρόσφατο αποκλεισμό στο Κύπελλο.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Νίκαιας ήταν ο Κάσπερ Ντόλμπεργκ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ τους, με τον Εκαμπί να ισοφαρίζει προσωρινά για τους φιλοξενούμενους.

Από νωρίς άλλαξαν οι ισορροπίες στην αναμέτρηση, με τη Λιόν να μένει με παίκτη λιγότερο από το 23’, λόγω της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μαρσάλ, με τον Ντόλμπεργκ να βάζει μπροστά στο σκορ τη Νις, δέκα λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια, οι «λιονέ» πίεσαν για την ισοφάριση και το κατάφεραν με τον Εκαμπί ακριβώς με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών.

Μάλιστα, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έμειναν και οι γηπεδούχοι με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Ουνάς.

Όπως στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η ομάδα της Νίκαιας πήρε εκ νέου το προβάδισμα και… δράστης ήταν ξανά ο Δανός επιθετικός, στο 63’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν άλλαξε κάτι στο ματς και έτσι η Νις πήρε τη νίκη με το τελικό 2-1.

Το πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή (31/01)

Ρεν-Ναντ 3-2
(71′, 90+7′ Ραφίνια, 90+5′ Μπουριγκό – 47′ αυτ. Ντα Σίλβα, 80′ Σιμόν)

Σάββατο (01/02)

Παρί-Μονπελιέ 5-0 (8’ Σαράμπια, 41’ Ντι Μαρία, 44’ Κονγκρέ (αυτ.), 57’ Εμπαπέ, 65’ Κουραζαουά)

Ντιζόν-Μπρεστ 3-0