Aθλητικά NέαΠήρε… ανάσα η Μαγιόρκα

Πήρε… ανάσα η Μαγιόρκα

Σημαντικό τρίποντο για τη μάχη της παραμονής πήρε η Μαγιόρκα με 2-1 επί της Έιμπαρ, στην 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λεονάρντο Κούτρη (που βρίσκεται εκτός δράσης λόγω τραυματισμού) πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, όμως παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη με 25 βαθμούς, όσους έχει και η Θέλτα που βρίσκεται στις ασφαλείς θέσεις.

Η Έιμπαρ, από την άλλη, βρίσκεται δύο θέσεις παραπάνω, με δύο βαθμούς περισσότερους και, μετρώντας τρεις ήττες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, νιώθει το έδαφος να τρέμει.

Το σκορ για την Μαγιόρκα άνοιξε ο Ροντρίγκεθ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ενώ ο Κούμπο στο 78’ διπλασίασε τα τέρματα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του ματς με τον Μπίγας.