Aθλητικά NέαΠίκρανε την Άρσεναλ το «τρένο» του Μάρκο Σίλβα!

Πίκρανε την Άρσεναλ το «τρένο» του Μάρκο Σίλβα!

Τις ελπίδες της για έξοδο στο Europa League, για το οποίο υπό προϋποθέσεις δίνει εισιτήριο και η 7η θέση, αύξησε η Έβερτον που επικράτησε 1-0 κόντρα στην Άρσεναλ. Έτσι, οι κανονιέρηδες, με τους οποίους αγωνίστηκε σε ολόκληρο το ματς ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, έμειναν στην 4η θέση και ισοβαθμούν με την Τσέλσι στους 63 βαθμούς.

Από πολύ νωρίς η κατάσταση ζόρισε για την Άρσεναλ, αφού με την συμπλήρωση δέκα λεπτών στο ματς ο Γιαγκέλκα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Οι κανονιέρηδες που είχαν την κατοχή πίεσαν αρκετά ωστόσο δεν κατάφεραν να απαντήσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Έμερι ρίσκαρε περισσότερο και μοιραία η Έβερτον βρήκε περισσότερους χώρους στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, τα «ζαχαρωτά» κατάφεραν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Πίκφορντ και παράλληλα άρχισαν να βγάζουν φάσεις, όμως δεν κατάφεραν να βρουν ένα δεύτερο γκολ και να καθαρίσουν το ματς. Παρά την πίεση, στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μάρκο Σίλβα κατάφερε να κρατήσει ψηλά τις γραμμές της και τελικά κράτησε το τρίποντο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Τρίτη, 2/4
Γουότφορντ-Φούλαμ 4-1
23’ Ντουκουρέ, 63’ Χιούζ, 69’ Ντίνι, 75’ Κίκο Φεμενία – 33’ Μπάμπελ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1
25’ Ζότα, 77’ αυτ. Σμόλινγκ – 13’ ΜακΤόμινεϊ