Aθλητικά Nέα«Πετούσε» στο πρώτο ημίχρονο, για… πέταμα στο δεύτερο ο Ολυμπιακός!

«Πετούσε» στο πρώτο ημίχρονο, για… πέταμα στο δεύτερο ο Ολυμπιακός!

Σκωτσέζικο ντους για τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ! Μετά την καλή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το +22 (58-36), οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν επικίνδυνα στο δεύτερο, αλλά δεν το… πλήρωσαν από τον Χολαργό, επικρατώντας 88-78, στην πρεμιέρα τους στη φετινή Α1.

Ηχηρό «καμπανάκι» για το σύνολο του Μπλατ το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 12-28! Σε πολύ μέτρια και άστοχη ημέρα οι Σπανούλης 2 (0/6 σουτ), Πρίντεζης 5 (2/8 σουτ, 1/6β.) και Στρέλνιεκς 3 (1/6 σουτ) για τους Πειραιώτες με τον αρχηγό να μοιράζει τουλάχιστον 6 ασίστ, αλλά τον Μιλουτίνοφ να ήταν… όαση με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ. Καλός και ο Γουίλιαμς-Γκος με 15 πόντους, με τους Τουπάν και ΛεΝτέι να είχαν 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την ομάδα του Λυκογιάννη, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Χόκινς και Κώττας με 13 πόντους ο καθένας, με τους Γιάνκοβιτς και Σπυριδωνίδη να είχαν από 12 και τον Λαβ 11.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 5, Σπανούλης 2, Μιλουτίνοφ 24, Γουίλιαμς-Γκος 15 (3), Τίμα 7 (2), Βεζένκοφ 2, Μπόγρης, Μάντζαρης 7 (1), Στρέλνιεκς 3, Τουπάν 12 (3), ΛεΝτέι 11 (1).

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 9 (1), Γιάνκοβιτς 12, Οκερεαφόρ, Αγκμπελέσε 2, Λαβ 11 (2), Κώττας 13, Καμπερίδης 6 (2), Σπυριδωνίδης 12 (4), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης, Χόκινς 13 (1).