Aθλητικά NέαΠερίπατος της ΤΣΣΚΑ με… μαγικό Μάικ Τζέιμς

Περίπατος της ΤΣΣΚΑ με… μαγικό Μάικ Τζέιμς

Μπορεί να αγχώθηκε για περίπου 25 λεπτά, αλλά στο τέλος η ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές και κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα με περίπατο (100-74) και καταπληκτικό Μάικ Τζέιμς (29π.).

Η απουσία του Λορένζο Μπράουν δεν ήταν αισθητή στα πρώτα 25 λεπτά του ματς, αφού η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα ήταν ανταγωνιστική (56-55). Η συνέχεια όμως είχε την υπογραφή της… αγριεμένης ΤΣΣΚΑ, που ανέβασε στροφές και κυριάρχησε μέχρι το τελικό 100-74, που την ανέβασε στο 9-5. Στο 5-9 έπεσαν ο Ερυθρός Αστέρας, λίγο πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (20/12).

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο εξαιρετικός Μάικ Τζέιμς, που μέτρησε 29 πόντους (4/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 3/3 βολές), 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ ,ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Τζοέλ Μπολομπόι (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους πάλεψε ο Ντέγιαν Νταβίντοβατς (17 πόντοι).

Η ΤΣΣΚΑ έβαλε στο… κεντρικό κάδρο τον Τζέιμς και ο Αμερικανός πρωταγωνίστησε στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας ελαφρύ προβάδισμα στην ομάδα του (26-21).

Ο Ερυθρός Αστέρας έβρισκε πάντως λύσεις και έμεινε κοντά στο σκορ, κυρίως μέσω των Μπάρον και Νταβίντοβατς. Η ΤΣΣΚΑ ήταν πάντως σε θέση οδηγού και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +8 (52-44).

Οι Σέρβοι δεν είχαν διάθεση να παρατήσουν το ματς και ένα επιμέρους 11-4 στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου τους έφεραν σε απόσταση αναπνοής από τους γηπεδούχους (56-55, 25′). Εκεί υπήρξε το μεγάλο ξέσπασμα των Ρώσων, που απάντησαν με δικό τους επιμέρους 20-7 για να αποκτήσουν προβάδισμα 14 πόντων (76-62) στο 30ο λεπτό.

Κάπου εκεί τελείωσε το ματς, αφού η ΤΣΣΚΑ κράτησε στην συνέχεια το παθητικό της στους τρεις πόντους και το 35ο λεπτό βρήκε τους γηπεδούχους στο +26 (91-65), πριν το τελικό 100-74

Δεκάλεπτα: 26-21, 52-44, 76-62, 100-74