Aθλητικά NέαΠερίπατος με Άλμπα και το απόλυτο η Μπάρτσα

Περίπατος με Άλμπα και το απόλυτο η Μπάρτσα

Με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Άλμπα στην έδρα της, αφού στο πρώτο ημίχρονο οι Γερμανοί έβαλαν δύσκολα στους Καταλανούς. Καλύτερος για τους Καταλανούς, ο Κόρεϊ Χίγκινς με 22 πόντους, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 18. Στους 17 σταμάτησε ο Γιεντράιτις για την Άλμπα.

Η Άλμπα βρέθηκε μάλιστα να προηγηθεί με 11 πόντους διαφορά (19-30) στο ξεκίνημα της β’ περιόδου και είχε μάλιστα ένα σταθερό προβάδισμα με επτά πόντους, μέχρι τα μισά του 2ου δεκαλέπτου. Από εκεί και μετά η Μπαρτσελόνα έκανε ένα 8-0 με δύο απανωτά τρίποντα του Μίροτιτς και το 36-35 για να κλείσει το πρώτο μέρος με 46-44 για τους Καταλανούς.

Στην 3η περίοδο στα πρώτα 6.5 λεπτά η Μπαρτσελόνα θα κάνει ένα 22-6 για να φτάσει την διαφορά στο 27’ ακόμα και στο +18 (68-50), όμως οι Γερμανοί κατέβασαν την διαφορά στους 12 για να κλείσει η περίοδος στο 72-61. Οι Καταλανοί με ένα 7-0 σερί στο μισό του τελευταίου δεκαλέπτου, έφτασαν στο 86-66 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» το 3ο ροζ φύλλο αγώνα σε ισάριθμα ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 46-44, 72-61, 103-84.