Aθλητικά NέαΠέρασμα της Ντόρτμουντ από τη Στουτγάρδη

Πέρασμα της Ντόρτμουντ από τη Στουτγάρδη

Με τον 19χρονο Άνσγκαρ Κνάουφ να σκοράρει στο 80ό λεπτό το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Μπουντεσλίγκα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφυγε με τη νίκη (3-2) από τη Στουτγάρδη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς μείωσε στους 7 βαθμούς τη διαφορά από την πρώτη τετράδα κι ελπίζει, σε ένα πρωτάθλημα τόσο ανταγωνιστικό κι απρόβλεπτο. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ξεκίνησε βασικός για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με τον κεφαλιά του Κάλαϊτζιτς στο 17΄.

Οι Βεστφαλοί ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου με τον Μπέλιγχαμ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ρόις έφερε την Ντόρτμουντ σε θέση ανατροπής. Η Στουτγάρδη ισοφάρισε στο 78΄ με τον Ντίνταβι, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Κνάουφ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 67΄, έγραψε το τελικό 2-3 με υπέροχο πλασέ.