Aθλητικά NέαΠέρασε εύκολα από το Μαυροβούνιο η Ζαλγκίρις

Πέρασε εύκολα από το Μαυροβούνιο η Ζαλγκίρις

Στο 3-3 ανέβηκε η Ζαλγκίρις, καθώς πέρασε εύκολα (72-60) από την έδρα της Μπουντούτσνοστ, κυρίως χάρη σε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίος των Λιθουανών ήταν ο Ντέιβις με 20 πόντους, με τον Καβαλιάουσκας να είχε 12 και τον Γουόλτερς 10. Από τους Μαυροβούνιους, που ακόμη δεν έχουν νίκη στην Ευρωλίγκα (0-6) πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζάκσον με 16 πόντους.

Η Ζαλγκίρις είχε από νωρίς τον έλεγχο, πηγαίνοντας στο +6 (8-14) και στη συνέχεια στο +7 (11-18), με την Μπουντούτσνοστ να αντιδρά προς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να μειώνει σε 15-18. Η ομάδα του Σάρας είχε τα ηνία και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, φτάνοντας στο +6 (19-25). Η απάντηση της Μπουντούτσνοστ ήρθε με μπροστάρη τον Τζάκσον για την ισοφάριση (27-27), στο 17’, με το ντέρμπι να συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 33-33.

Με τον Όμιτς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (38-36) στην αρχή του δευτέρου μέρους. Η απάντηση των Λιθουανών ήρθε με τον Γουόλτερς, ο οποίος τους έσπρωξε στο +7 (42-49), στα μισά. Η Μπουντούτσνοστ προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς (48-51), αλλά η Ζαλγκίρις πάτησε το γκάζι με τον Γουάιτ και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (48-57).

Ο Ντέιβις έστειλε τη Ζαλγκίρις ακόμη και στο +10 (51-61), στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και έτσι έφτασε στη νίκη με το τελικό 60-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-33, 48-57, 60-72.