Aθλητικά NέαΠέρασε από το Βίγκο και ανάσανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Πέρασε από το Βίγκο και ανάσανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2019 για την Αθλέτικ Μπιλμπάο, που πέρασε από το Βίγκο επικρατώντας 2-1 της Θέλτα. Η ομάδα του Γκαριτάνο διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 4 παιχνίδια πρωταθλήματος (2-2-0) και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Μουνιαΐν (19’) και Γουίλιαμς (54’) τα γκολ των φιλοξενούμενων, στο 45’+2’ ισοφάρισε ο Μπελτράν για τους γηπεδούχους, που παρατάχθηκαν δίχως τον πολυτιμότερο ποδοσφαιριστή τους, Ιάγο Άσπας. Παράλληλα, οι Βάσκοι πανηγύρισαν το πρώτο διπλό τους στη La Liga μετά από 9 μήνες! Την ίδια ώρα, οι Γαλικιάνοι έμειναν δίχως νίκη για 3η σερί αγωνιστική (0-1-2) και κατρακυλούν στη βαθμολογία.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους, με τον Μάξι Γκόμες να σημαδεύει το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 14’. Πέντε λεπτά αργότερα όμως οι Βάσκοι προηγήθηκαν μετά από μια εξαιρετική αντεπίθεση, η οποία κατέληξε στον Μουνιαΐν, που έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στη συνέχεια, οι «θέλτικος» ανέβασαν την πίεσή τους και κυριάρχησαν προσπαθώντας να ισοφαρίσουν. Η υπεροχή τους καρποφόρησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’+2’), με τον Μάξι Γκόμες να σερβίρει και τον Μπελτράν να τελειώνει υποδειγματικά για το 1-1.

Οι Βάσκοι ξεκίνησαν ιδανικά και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση έπειτα από μακρινή μπαλιά του τερματοφύλακα Ερερίν και να πλασάρει τον αντίπαλο γκολκίπερ για το 1-2 στο 54’.

Από ‘κει και πέρα, η ομάδα του Γκαριτάνο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και προσπάθησε να «χτυπήσει» στις κόντρες, έχοντας και μια καλή στιγμή με τον Αντούριθ στο 84’. Οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν την πίεση της Θέλτα, που είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο 95’, με τον Μάξι Γκόμες να αστοχεί με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.