Aθλητικά NέαΠέρασε από το Μάιντς και… ανέβηκε στα αστέρια η Ντόρτμουντ

Πέρασε από το Μάιντς και… ανέβηκε στα αστέρια η Ντόρτμουντ

Με στυλ και… άνεση άνοιξε η Ντόρτμουντ το χθεσινό δώρο της Άιντραχτ Φρανκφούρτης (σ.σ. ηττήθηκε 4-3 από την υποβιβασμένη Σάλκε), και καπάρωσε το εισιτήριο για το Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Οι βεστφαλοί, επικράτησαν για την 33η αγωνιστική στην Μπουντεσλίγκα 3-1 στην έδρα της Μάιντς και έφτασε στους 61 βαθμούς, 4 περισσότερους από την 5η πλέον Άιντραχτ. Αυτό σημαίνει πως ο,τι και αν συμβεί στην τελευταία αγωνιστική δεν απειλείται η ευρωπαϊκή της θέση στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης. Το σκορ άνοιξε για την Ντόρτμουντ στο 23ο λεπτό ο Γκερέρο και παρά την πίεση της βαθμολογικά αδιάφορης Μάιντς (εχει εξασφαλίσει την παραμονή), βρήκε και δεύτερο γκολ στο 42’ με τον Ρόις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου άρχισε με περίπου 15 λεπτά καθυστέρηση λόγω έντονων ανέμων και βροχόπτωσης, η Ντόρτμουντ άφησε χώρους στην Μάιντς που έχασε δυο-τρεις ευκαιρίες να μειώσει, αλλά βρήκε και τρίτο γκολ με τον Μπραντ στο 80’. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι, ήταν να κάνουν το 1-3 στο 91’, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γουέιζον, που καταλογίστηκε μετά από εξέταση του VAR.