Aθλητικά NέαΠέρασε από την Βρέμη η Μπάγερν, ακολουθεί η Λειψία! (video)

Πέρασε από την Βρέμη η Μπάγερν, ακολουθεί η Λειψία! (video)

Η Μπάγερν πέρασε από την έδρα της Βέρντερ με 2-1 και έκανε το δεύτερο συνεχόμενο «διπλό» το 2017. Οι «βαυαροί» παρέμειναν στο +3 από τη δεύτερη Λειψία, η οποία νίκησε 2-1 την Χόφενχαϊμ, σπάζοντας το εκπληκτικό αήττητο σερί (πρώτη ήττα στη σεζόν) της ομάδας του Νάγκελσμαν. «Περίπατο» η Κολονία, «διπλό» για Άουγκσμπουργκ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ.

Η ομάδα του Αντσελότι προηγήθηκε στο 30′ με τον ωραίο σουτ του Ρόμπεν και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Αλάμπα με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 0-2. Το μόνο που κατάφερε η Βέρντερ ήταν να μειώσει στο 53′ με τον Κρούζε.

Η δεύτερη Λειψία αιφνιδιάστηκε από το γκολ του Αμίρι, αλλά κατάφερε με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο να ανατρέψει το παιχνίδι και να μένει στο «κυνήγι» της Μπάγερν.

Το σκορ της ημέρας έκανε η Κολονία, η οποία συνέτριψε 6-1 την Ντάρμσταντ και διατήρησε το αήττητο για έξι σερί αγωνιστικές.

Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής

Παρασκευή 27/1

Σάλκε-Άιντραχτ 0-1 (33′ Μέγιερ)

Σάββατο 28/1

Ντάρμσταντ-Κολωνία 1-6 (66′ Σαμ – 32′ Σούλου (αυτογκόλ), 36′, 72′ Οσάκο, 42′ Μοντέστ, 85′ Γιόγιτς, 89 Ρούντνεβς)

Ίγνκολσταντ-Αμβούργο 3-1 (14′ Γκρος, 22′ Σούτνερ, 47′ Κοέν – 63′ Σακάι)

Λειψία-Χοφενχάιμ 2-1 (38′ Βέρνερ, 77′ Σάμπιτσερ – 18′ Αμίρι)

Βέρντερ-Μπάγερν 1-2 (53′ Κρούζε – 30′ Ρόμπεν, 45+1′ Αλάμπα)

Βόλφσμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 1-2 (4′ Γκόμεζ – 25′ ‘Αλντιτοπ, 69’ Κορ)

Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 19:30