Aθλητικά NέαΠέρασε… αέρα και περιμένει το Μαυροβούνιο

Πέρασε… αέρα και περιμένει το Μαυροβούνιο

Αποστολή εξετελέσθη! Το Μαυροβούνιο είχε εύκολο έργο στην έδρα του Καζακστάν, όπου επικράτησε 3-0 στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πέμπτου ομίλου της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ. Έτσι, έχει 13 βαθμούς πλέον, ανέβηκε στην δεύτερη θέση του γκρουπ του και περιμένει το αποτέλεσμα του Δανία-Πολωνία, ώστε να δει αν θα μείνει μόνο στην δεύτερη θέση δίχως να συγκατοικεί με τους Σκανδιναβούς ή αν θα βρεθεί πιο κοντά στην κορυφή.

Η ενδεκάδα του Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς κυριάρχησε στον αγωνιστικό και δεν αγχώθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Νέσοβιτς που εκμεταλλεύτηκε στο 31ο λεπτό την κακή αντίδραση στην αντίπαλη άμυνα και δεν λάθεψε απέναντι στον Λόρια. Στο 53’ ο Μπετσιράι με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του και ο Σίμιτς δέκα λεπτά αργότερα με παρόμοιο τρόπο έκανε το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.