Aθλητικά Nέα«Πεντάστερη» Ρεάλ, συνέτριψε τη Λεγανές (vid)

«Πεντάστερη» Ρεάλ, συνέτριψε τη Λεγανές (vid)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λεγανές η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έφτασε άνετα στη νίκη (5-0) και επέστρεψε άμεσα στα τρίποντα.

Η ομάδα του Ζιντάν ξεκίνησε… φουριόζα και προηγήθηκε 2-0 στο 8’ (7’ Ροντρίγκο, 8’ Κρόος), ενώ με δύο πέναλτι (24’ Σέρχιο Ράμος, 69’ Μπενζεμά) και ένα τέρμα του Γιόβιτς στις καθυστερήσεις (91’) έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της.

Ακίνδυνοι οι «πεπινέρος», που δεν είχαν στη διάθεσή τους τον Δημήτρη Σιόβα, ενόσω υπέστησαν την 7η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα και παραμένουν σε θέση ουραγού.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη «βασίλισσα», που ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’, με τον Ροντρίγκο να ολοκληρώνει άψογα την εξαιρετική ομαδική συνεργασία των γηπεδούχων.

Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε και το 2-0, με τον Μπενζεμά να «σερβίρει» στον Κρόος, ο οποίος έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα του Σοριάνο (8’). Η ομάδα του Ζιντάν δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι και στο 24’ έφτασε στο 3-0, με τον Σέρχιο Ράμος να ευστοχεί με τη… δεύτερη σε πέναλτι.

Το πάρτι των «μερένγκες» συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τον Μπενζεμά να σημαδεύει δοκάρι στο 67’, αλλά δύο λεπτά ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα από την «άσπρη βούλα» για το 4-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 91’ ο Γιόβιτς, ο οποίος εκτέλεσε τον Σοριάνο με κεφαλιά μέσα από την περιοχή.