Aθλητικά NέαΠεινάει για Ευρώπη η Αλαβές!

Πεινάει για Ευρώπη η Αλαβές!

Δεν αποσυντονίστηκε από την διακοπή η Αλαβές. Η ομάδα του Αμπελάρδο πέρασε από την έδρα της Θέλτα με σκορ 1-0 στο ματς που άνοιξε την 9η αγωνιστική της La Liga.

Μέτριο ήταν σε γενικές γραμμές το παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η Θέλτα προσπάθησε με οργανωμένες επιθέσεις να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, που όμως δεν κινδύνεψαν, ενώ έστειλαν και το μήνυμα στην άμυνα του Άλβαρεθ με τις αντεπιθέσεις τους.

Στο δεύτερο η ομάδα του Αμπελάρδο έκανε τη ζημιά με τον Πίνα να ανοίγει το σκορ στο 58ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι «μπλόκαραν» μετά το γκολ που δέχτηκαν και πέταξαν αρκετό χρόνο στα σκουπίδια μέχρι να βγάλουν αντίδραση. Στο τελευταίο διάστημα του ματς η Αλαβές έπαιξε «ταμπούρι» και η Θέλτα ήταν σταθερά στην επίθεση, όμως της έλειψε η κλασική ευκαιρία και γνώρισε την πρώτη της ήττα στο «Μπαλαΐδος» για φέτος.

Έτσι, η Αλαβές έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και προσωρινά. Από την άλλη πλευρά η Θέλτα «κόλλησε» στην 10η θέση με 10 βαθμούς.