Aθλητικά Nέα«Πάτησε» το… φάντασμα της Ρεάλ η Εφές!

«Πάτησε» το… φάντασμα της Ρεάλ η Εφές!

Με το γκάζι… πατημένο στο δεύτερο μέρος, η Αναντολού Εφές επικράτησε με το εμφατικό 76-60 της Ρεάλ Μαδρίτης, πηγαίνοντας το ρεκόρ της στο 3-1.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας του Αταμάν ήταν οι Ντάνστον και Σίμον με 17 πόντους ο καθένας, με τον πρώτο να είχε 8 ριμπάουντ και τον δεύτερο 9.

Η «βασίλισσα», που γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα και έπεσε στο 2-2, βρέθηκε σε πολύ κακό βράδυ, μετρώντας 19/60 σουτ (7/30διπ., 12/30τρ.). Πρώτος της σκόρερ ήταν ο Γιουλ με 14 πόντους.

Με ορεξάτη περιφέρεια ξεκίνησε στο ματς η Ρεάλ, πηγαίνοντας στο 0-9 με απανωτά τρίποντα. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στην Εφές, η οποία έσφιξε πολύ αμυντικά και με τους Ντάνστον και Μίτσιτς έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-2, μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-11).

Με τρίποντο του Σίνγκλετον, η τουρκική ομάδα πήγε στο +7 (18-11), με τον Μπομπουά να την στέλνει στο +9 (22-13). Ο ρυθμός του ματς έπεσε ξανά κατακόρυφα με τον Γιουλ να το εκμεταλλεύεται αυτό και να ισοφαρίζει (23-23), στο 16’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ντεκ να διαμορφώνει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου το 29-31.

Πιο δυνατά μπήκε η Εφές στο δεύτερο μέρος και με ένα 8-0 πήγε στο +6 (37-31), με τη Ρεάλ να μειώνει στον πόντο (37-36), αλλά τον Μίτσιτς να την στέλνει στο +8 (44-36), στο 25’. Η απάντηση της «βασίλισσας» ήρθε έξω από τα 6,75μ., με τη διαφορά να πέφτει ξανά στον πόντο (46-45). Εκεί, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τους Τούρκους να διατηρούν το προβάδισμά τους και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +6 (56-50).

Το 5-0 του Σίμον έστειλε τους γηπεδούχους στο +11 (61-50) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με τη «βασίλισσα» να μένει στο ματς (61-55), μέχρι το 33’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ξεκίνησε ένα… σόου από τους παίκτες του Αταμάν, με τη διαφορά να ξεφεύγει στο +19 (74-55), στο 37’ και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 76-60.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 29-31, 56-50, 76-60