Aθλητικά NέαΠάτησε κορυφή και… περιμένει η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Πάτησε κορυφή και… περιμένει η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος αναρριχήθηκε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, που λύγισε με 2-0 εντός έδρας την Αλαβές και διεύρυνε το αήττητο σερί της (3-2-0)! Στη μάχη των προπονητών Γκαριτάνο, νικητής βγήκε ο Γκάιθκα των γηπεδούχων, που οδηγεί εκ του ασφαλούς την ομάδα του, η οποία φιγουράρει στην πρώτη θέση και περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Ραούλ Γκαρθία άνοιξε το σκορ στο 38’ με πέναλτι, ενώ στο 72’ ο Μουνιαΐν σφράγισε τη νίκη των «λιονταριών», που διατηρούν απόρθητη την έδρα τους εδώ και έναν περίπου χρόνο (11-6-0)! Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά, δίχως ωστόσο να καρποφορήσει η υπεροχή τους.

Στο 34’, η Αθλέτικ κέρδισε πέναλτι με τη χρήση του VAR, με τον Ραούλ Γκαρθία να το εκτελεί εύστοχα τέσσερα λεπτά αργότερα για το 1-0. Από ‘κει και πέρα, τα «λιοντάρια» ήλεγξαν το ρυθμό και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την κυριαρχία τους, αν και δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους.

Από ‘κει και πέρα, τα «λιοντάρια» ήλεγξαν το ρυθμό και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την κυριαρχία τους, αν και δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους. Στην αντίπερα όχθη, η Αλαβές δεν είχε τρόπο να αναπτυχθεί και να γίνει απειλητική. Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους έβαλε στο 72’ ο Μουνιαΐν, ο οποίος νίκησε τον Πατσέκο για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 και να σφραγίσει το «τρίποντο» της ομάδας του.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 20/09
Οσασούνα-Μπέτις 0-0

Σάββατο 21/09
Βιγιαρεάλ-Βαγιαδολίδ 2-0 (77’ πεν. Καθόρλα, 89’ Οντιβέρος)
Λεβάντε-Εϊμπάρ 0-0
Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 0-0
Γρανάδα-Μπαρτσελόνα 3-0 (2′ Αζίζ, 66′ Βαδίγιο πεν.)

Κυριακή 22/09
Χετάφε-Μαγιόρκα 4-2 (7’ αυτ. Ιντρίσου, 33’ πεν. Μολίνα, 63’ Άλαν, 84’ Ροντρίγκεθ – 70’, 77’ Μπύντιμιρ)
Εσπανιόλ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-3 (71’ αυτ. Ζαλντούα – 18’, 34’ Γουίλιαν Χοσέ, 75’ Ισάκ)
Βαλένθια-Λεγανές 1-1 (21′ πεν. Παρέχο – 35′ Όσκαρ Ροντρίγκεθ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλαβές 2-0 (38′ πεν. Ραούλ Γκαρθία, 72′ Μουνιαΐν)
Σεβίλλη-Ρεάλ Μαδρίτης (22:00)