Aθλητικά NέαΠάτησε γκάζι στο δεύτερο και πέρασε από τη Βαλένθια η Εφές

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο και πέρασε από τη Βαλένθια η Εφές

Εφές από την περσινή σεζόν, πέρασε από την έδρα της Βαλένθια (78-83) και πανηγύρισε δεύτερη διαδοχική νίκη! Η τουρκική ομάδα ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και με εξαιρετική άμυνα έφτασε στην ανατροπή, με το επιμέρους σκορ στο δεύτερο μέρος να είναι 32-44.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους οι Σιμόν (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Πίτερς (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ). Για τους Ισπανούς, ο Ντούμπλιεβιτς ήταν εξαιρετικός (22 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), αλλά δεν αρκούσε.

Η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε 10-4 (3’). Εντούτοις, η Εφές βελτίωσε την απόδοσή της και ανέτρεψε την κατάσταση (14-16 στο 6’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 11-3, έφτασαν στο +6 (25-19 στο 8’). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις «νυχτερίδες» στο +4 (27-23).

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί ξεκίνησαν καλύτερα και απέκτησαν «αέρα» 7 πόντων (34-27 στο 13’) βγάζοντας εξαιρετικές συνεργασίες. Οι Τούρκοι επανήλθαν χάρη στον Πίτερς, που τους κρατούσε ζωντανούς (36-34 στο 15’). Το δεύτερο κομμάτι της δεύτερης περιόδου ανήκε στην ομάδα του Πονσαρνάου, που απομακρύνθηκε εκ νέου και έκλεισε το πρώτο μέρος στο +7 (46-39).

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Εφές, που κυριάρχησε απόλυτα παίζοντας καταπληκτική άμυνα και έχοντας πολύ σωστές επιλογές στην επίθεση. Από το 53-50 του 24’, η ομάδα του Αταμάν πάτησε το γκάζι και με επιμέρους σκορ 19-10, ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση και έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι (63-69 στο 30’).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες κυριεύτηκαν από νευρικότητα και έσπασαν τα… καλάθια με την αστοχία τους, κάτι που βόλεψε τους φιλοξενούμενους (69-75 στο 38’). Ένα μεγάλο καλάθι του Σιμόν, έφερε τους Τούρκους στο +8 (69-77) στα 95 δευτερόλεπτα και το μόνο που έμενε ήταν το τελικό σκορ.

Η Εφές έφτασε μέχρι και το +10 (73-83 στο 34 δευτερόλεπτα), όμως με ένα σερί 5-0 της Βαλένθια, το ματς έκλεισε στο 78-83.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 63-69, 78-83.