Aθλητικά NέαΠαρί - Λυών 4-2: Τεσσάρα τίτλου οι Παριζιάνοι! (vid)

Παρί – Λυών 4-2: Τεσσάρα τίτλου οι Παριζιάνοι! (vid)

Και ποιος να τη σταματήσει… Η Παρί Σεν Ζερμέν διέλυσε με 4-2 τη Λυών στο Παρίσι, βρέθηκε στο +12 από τη Μαρσέιγ κάνοντας τεράστιο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν μακριά από την τριάδα και είδαν το σεντόνι να απομακρύνεται…

Οι Παριζιάνοι πέτυχαν την πέμπτη διαδοχική τους νίκη στο πρωτάθλημα, με τους Μπαπέ, Καβάνι να κάνουν τη διαφορά. Στο 22′ η Παρί άνοιξε το σκορ, όταν από πάσα του Γκουέγ, ο Ντι Μαρία πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, πίεσαν και ο Μπαπέ στο 38ο λεπτό σημείωσε το 2-0. Στο 47′ σε μια φάση που θύμισε… μπιλιάρδο, ο Φερνάντο της Λυών σημείωσε το πιο τρελό φετινό αυτογκόλ στην Ευρώπη.

Η Παρί έριξε ρυθμό μετά το τρίτο τέρμα, η Λυών πήρε μέτρα και βρήκε δίχτυα. Στο 52΄ ο Τεριέ πέτυχε το 3-1 κι επτά λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ σημείωσε το 3-2. Ωστόσο, η Παρί δεν άφησε να γίνει η ανατροπή, με τον Καβάνι να διαμορφώνει το 4-2.