Aθλητικά NέαΠαραδοσιακά… Λίβερπουλ κόντρα στη Γουλβς! (vid)

Παραδοσιακά… Λίβερπουλ κόντρα στη Γουλβς! (vid)

Λίβερπουλ και στο πρωτάθλημα. Μετά την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League, οι «reds» πήραν μπρος και εντός των συνόρων, επικρατώντας 1-0 της Γουλβς στο «Μολινό» και επέστρεψαν στις νίκες.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντιόγκο Ζότα, σε μια φάση στην οποία έδειξαν την ποιότητά τους Σαλάχ και Μανέ, προτού τροφοδοτήσουν τον Πορτογάλο που εκτέλεσε τον Ρουί Πατρίσιο και «πληγώσει» την πρώην ομάδα του.

Με αυτήν τη νίκη μπήκε τέλος στο σερί δύο ανεπιτυχών αποτελεσμάτων που είχαν οι παίκτες του Κλοπ στην Premier League και παράλληλα έπιασαν την Έβερτον στην έκτη θέση, πλησιάζοντας στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Πάντως, το γκολ θα μπορούσε να είχε σημειωθεί νωρίτερα, αφού ήταν παιχνίδι με καλές φάσεις από νωρίς. Ο Σεμέδο δεν κατάφερε να νικήσει τον Άλισον στο 5ο λεπτό, ο Μανέ στο 13’ πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά καθυστέρησε και στο 38’ αστόχησε με κεφαλιά-ψαράκι. Μεγάλη ευκαιρία είχε και ο Νέβες στο 45’, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω με δυνατό σουτ.

Πιο γεμάτο σε φάσεις, οι οποίες ωστόσο δεν ήταν τόσο κλασικές ευκαιρίες, παρουσιάστηκε το δεύτερο μέρος, με τον Σαλάχ να βρίσκει δίχτυα στο 85’, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ.