Aθλητικά NέαΠαναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας: Πισωγύρισμα!

Παναθηναϊκός – Ερυθρός Αστέρας: Πισωγύρισμα!

Τα τρίποντα του Σαντ-Ρος και οι άμυνες του Παπαγιάννη ήταν τα στοιχεία που έδωσαν momentum στον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα με 9-0! Ο Κάτας εμπιστεύτηκε και πάλι «ψηλό σχήμα» με Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Χεζόνια, Ουάιτ και Παπαγιάννη αλλά μετά το πρώτο «ανακάτεμα» του Ράντονιτς, ο Ερυθρός Αστέρας πίεσε περισσότερο στην άμυνα και μετά το 14-7 του 6′ μείωσε σε 20-17 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-17). Ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» είχαν πολύ καλά ποσοστά με 3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές ενώ ο Αστέρας 6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 2/2 βολές. Ο Μήτογλου έδινε μάχες στο ζωγραφιστό, αλλά από τη στιγμή που δεν υπήρχε διάθεση στην άμυνα ήταν… θέμα χρόνου να αλλάξει και η εικόνα του αγώνα, Όπως και έγινε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το δίδυμο Λόιντ-Ουόλντεν «χτύπησε» τους «πράσινους» στην άμυνα με τις αλλαγές και με προσωπικές ενέργειες έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία το δρόμο για το καλάθι. Ο Νοκό τους συμπλήρωνε ιδανικά το διάστημα που ο Παπαγιάννης ήταν στον πάγκο για κάποιες ανάσες και… κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 37-36 έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 20-13 μέχρι το 17′. Στο πρώτο ημίχρονο (40-40) ο Χεζόνια δεν βοήθησε στην επίθεση έχοντας 2 πόντους με 0/3 σουτ και 2/2 βολές και είχαν ξεχωρίσει οι Σαντ-Ρος (11π., 4ασ., 3ριμπ., 2κλ., 2λ.) και Μήτογλου (9π., 2/3δίπ., 5/5β.)

Για τον Ερυθρό Αστέρα που έκλεισε το πρώτο μισό του ματς με 14/22 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 3/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα και 7 λάθη, ο Λόιντ είχε 9 πόντους (3/5δίπ., 1/2τρ.) ενώ ακολούθησαν οι Κούζμιτς (7π.), Νοκό (6π.) και Ουόλντεν (5π.)

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο όπως έκλεισε και το πρώτο. Με τρίποντα των Λάζιτς και Ντόμπριτς πήρε για πρώτη διαφορά τεσσάρων πόντων (44-48 στο 22′) αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν πολύ πιο σκληροί στην άμυνα και ειδικά πάνω στην μπάλα.

Αποτέλεσμα; Να πραγματοποιήσουν σερί 15-0 (!) χάρη στους Σαντ-Ρος, Παπαγιάννη και Χεζόνια και να πάρουν διαφορά 11 πόντων (59-48) στο 27′. Κι όμως. Δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» τη νίκη καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ακριβώς και στην 2η περίοδο. Εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Παπαγιάνη από το παρκέ σ’ εκείνο το διάστημα και με σερί 12-0 (σ.σ. οι 8 σερί πόντοι από τον Ουόλντεν) πήραν εκ νέου προβάδισμα με τη λήξη της τέταρτης περιόδου (59-60).

Όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν σκοπό να… σταματήσουν εκεί. Στη συνέχεια το σερί έφτασε στο 18-0 (!) ο Όντεντ Κάτας αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και ο Ερυθρός Αστέρας πήρε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα (59-66 στο 34′). Ο Τζόρνταν Λόιντ ήταν ασταμάτητος και η σερβική ομάδα κρατούσε διαφορά οκτώ πόντων (67-75) έως το 37′. Ο Παναθηναϊκός με δικό του επιμέρους 9-2 μείωσε στον πόντο (76-77 στο 1:40 για το τέλος) ενώ ο Λόιντ και πάλι με λέι απ το 76-79 στο 1:22. Στη συνέχεια έγινε γκραν-γκινιόλ. Ο φοβερός Σαντ-Ρος με τρίποντο ισοφάρισε, αλλά και πάλι ο Τζόρνταν Λόιντ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα «καθαρίζοντας» το παιχνίδι στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 59-60, 82-86