Aθλητικά NέαΠαίζει με τη… φωτιά η Αργεντινή (videos)

Παίζει με τη… φωτιά η Αργεντινή (videos)

Άλλη μία αποτυχία για την Αργεντινή να κερδίσει στις τελευταίες αγωνιστικές της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Ο Λιονέλ Μέσι και οι συμπαίκτες του αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) με την Βενεζουέλα στο «Μονουμεντάλ». Η «αλμπισελέστε» βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 50’ μετά το γκολ που πέτυχεο Μουρίλιο για να ισοφαρίσουν στη συνέχεια με… αυτογκόλ του Φλέστερ, τέσσερα λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι έχασαν μία σειρά από ευκαιρίες, τις οποίες δεν εκμεταλλεύτηκαν και τώρα παίζουν με τη… φωτιά!

Την ίδια ώρα, όλο και πιο κοντά στη Ρωσία πλησιάζει η Ουρουγουάη, η οποία επικράτησε με σκορ 2-1 της Παραγουάης και κατάφερε να ανέβει στην 2η θέση στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Και τα τρία γκολ σημειώθηκαν από το 76ο μέχρι το 88ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Βαλβέρδε Φεντερίκο και Γκόμες Γκουστάβο (αυτογκόλ) να κάνουν το 2-0 και τους γηπεδούχους να μειώνουν με τέρμα του Ρομέρο Άνχελ.