Aθλητικά NέαΟύτε που… ίδρωσε η Ιταλία! (vid)

Ούτε που… ίδρωσε η Ιταλία! (vid)

Χωρίς πολλά-πολλά η Ιταλία επικράτησε 2-0 της Βόρειας Ιρλανδίας στην πρώτη αγωνιστική των Προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Κάπως έτσι η «σκουάντρα ατζούρα» συνέχισε το αήττητο σερί που τρέχει με τον Ρομπέρτο Μαντσίνι στον πάγκο, έχοντας ρεκόρ 18-5-0 υπό τις οδηγίες του.

Η Ιταλία από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς με τη Βόρεια Ιρλανδία, με γκολ του Μπεράρντι στο 14’ και του Ιμόμπιλε στο 39ο λεπτό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμό ενόψει και των ερχόμενων αγώνων με Βουλγαρία και Λιθουανία το επόμενο εξαήμερο, κάνοντας συντήρηση δυνάμεων.