Aθλητικά NέαΌλη η Αγγλία είναι μπλε, Τσέλσι ολέ!

Όλη η Αγγλία είναι μπλε, Τσέλσι ολέ!

Η Τσέλσι επέστρεψε στον θρόνο της μετά από έναν χρόνο! Η ομαδάρα του Αντόνιο Κόντε τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Γουέστ Μπρομ, ωστόσο ένα γκολ του Μισί Μπατσουαγί που είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη (0-1) και το έκτο πρωτάθλημα της ιστορίας της!

Οι Λονδρέζοι ήταν φανερά αγχωμένοι σε όλο το παιχνίδι και δυσκολεύονταν να φτιάξουν ακόμη και ευκαιρίες. Βρήκαν απέναντί τους και την σκληροτράχηλη Γουέστ Μπρομ, η οποία αμυνόταν εξαιρετικά και όποτε μπορούσε προσπαθούσε να… ξεμυτίσει!

Τα λεπτά περνούσαν, η Τσέλσι άρχιζε να βγαίνει ολοένα και περισσότερο μπροστά, ενώ η είσοδος τον Μπατσουαγί και Γουίλιαν την έκαναν ακόμη πιο επιθετική. Ο πρώτος δε, έμελλε να κρίνει το ματς και το πρωτάθλημα. Με κοντινή προβολή μετά από γύρισμα του Πέδρο στο 82ο λεπτό νίκησε τον Φόρστερ και έδωσε το έναυσμα για να ξεκινήσουν οι πανηγυρισμοί για την κατάκτηση του 6ου πρωταθλήματος στην ιστορία των «μπλε».